Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sindikatat duan një rritje prej 17% të pagës minimale

Violeta Ivanova
Foto: BGNES

Paga minimale të bëhet 388 euro nga 1 janari 2022. Për këtë këmbëngul sindikata më e madhe në Bullgari Konfederata e Sindikatave të Pavarura (KNSB). Rritja në krahasim me 332 eurot aktuale është 17%. Kjo është mënyra e vetme për t'iu përgjigjur rritjes së inflacionit dhe rritjes së re të çmimeve të energjisë elektrike. Sipas KNSB, rritja e pagës minimale do të rrisë pagën mesatare me 12%, tha për bTV Violeta Ivanova, zëvendës drejtoresha e Institutit për Kërkime Sociale dhe Sindikale pranë KNSB. Në fund të vitit 2021, sindikata pret që çmimet bazë të rriten me 5%, që është shumë mbi përqindjen e parashikuar - 3.5%.

Sipas vlerësimeve të sindikatës, deri në vitin 2024, kur Bullgaria pritet të bashkohet me eurozonën, paga minimale e vendit duhet të arrijë 500 euro.

Më shumë nga rubrika

Ramazan Bajrami është festë e myslimanëve në Bullgari

Këtë vit 2 maji është i veçantë për myslimanët në Bullgari. Sot fillon Ramazan Bajrami - një festë treditore në të cilën besimtarët myslimanë festojnë fundin e Ramazanit. Numri i myslimanëve në vendin tonë pas regjistrimit në fund të vitit..

botuar më 22-05-02 6.05.PD

Në vend të një buqete dasme, le të dhurojmë fonde për pyje të reja

Po afron stina e verës, në të cilën përveçse të shijojmë pushimin tonë, mund të... martohemi. Një pjesë e detyrueshme e çdo një ceremonie të ngjashme civile dhe kishtare janë fustani i bardh i nusërisë dhe dhjetëra buqetat me lule tepër të bukura..

botuar më 22-05-01 11.45.PD

Kufizimet për hyrjen në Bullgari do të hiqen më 1 maj

Nga e diela, më 1 maj, anulohen masat kundër epidemisë për hyrjen në territorin e Republikës së Bullgarisë të personave që vijnë nga vende të tjera. Kjo thuhet në urdhrin e Ministres së Shëndetësisë Prof. Asena Serbezova që nga data 28 prill...

botuar më 22-04-28 5.59.MD