Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Përsëri parashikuan një parlament me 6 parti

Foto: exacta.bg

Para fillimit të fushatës për zgjedhjet e rregullta presidenciale dhe të parakohshme parlamentare më 14 nëntor, dy agjenci publikuan sondazhet e tyre. Sipas sondazheve të financuara nga Qendra për Analizë dhe Marketing dhe Exacta, GERB-SDS udhëheq BSP me më shumë se 8 për qind. BSP dhe partitë “Ka një popull të tillë” dhe “Po e vazhdojmë ndryshimin” po luftojnë për vendin e dytë, të tretë dhe të katërt me rreth 15 për qind të votave, sipas Exacta.

Sipas Qendrës për Analiza dhe Marketing, BSP është e dyta me 15.8 për qind, e ndjekur nga “Po e vazhdojmë ndryshimin” me 12.8 për qind dhe “Ka një popull të tillë” me 11.7 për qind. “Bullgaria Demokratike” është e pesta me 10-11 për qind të votave. Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë është e vendosur në Legjislaturën e 47-të të Kuvendit Popullor me mbi 9 për qind të votave.

Qendra për Analizë dhe Marketing parashikon që 49.5 për qind e zgjedhësve të votojnë për Rumen Radev, dhe se një raund i dytë për presidencën ka të ngjarë.


Më shumë nga rubrika

Festivali i 13 “Parada e Verës së Re” mbahet në Plovdiv

Me një parakalim tradicional të Dionisit në Qytezën e Vjetër të Plovdivit filloi edicioni i 13-të i Festivalit “Parada e Verës së Re”. Mbi 250 verëra të reja të prodhuara në vitin 2021 prezantohen në festival. Më 27 dhe 28 nëntor, 42 bodrume vere,..

botuar më 21-11-27 11.40.PD

Dhuna në familje – një pandemi e fshehur në ditët e Covid-19

Sipas Agjencisë Evropiane për të Drejtat e Njeriut (FRA) dhe Organizatës Botërore të Shëndetësisë /OBSH/, një në tre gra është viktimë e dhunës dhe që nga fillimi i masave kundër epidemisë dhe izolimit, situata është përkeqësuar në shumë shtëpi...

botuar më 21-11-27 9.25.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën vranësirat do të jenë më të konsiderueshme. Deri në mesditë do të ketë reshje shiu vetëm vende-vende në rajonet jugperëndimore. Do të fryjë erë mesatare jugperëndimore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 1 deri në 4 gradë...

botuar më 21-11-26 8.10.MD