Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria do të negociojë me BE-në për mbylljen e minierave të qymyrit deri në vitin 2040

Foto: BGNES

Plani i Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë së Qeverisë përcakton dy data për mbylljen e termocentraleve me qymyr - 2038 ose 2040, tha kryeministri në detyrë Stefan Janev.

“Mekanizmi për fiksimin e kësaj date nuk është sqaruar ende, bazuar në analizën teknike. Nëse mund të jetë pas vitit 2040, le të jetë kështu. Por le të mos luajmë me datat dhe të trembim njerëzit. Përkundrazi, ne jemi duke kërkuar parashikueshmëri!” , komentoi Janev.

Dokumenti është punuar intensivisht gjatë 5 muajve të fundit. Plani u diskutua me Legjislaturën e 46-të të Kuvendit Popullor dhe me organizatat e degëve të interesuara”, tha Kryeministri. Plani do t'i paraqitet Komisionit Evropian për diskutim dhe negocim më 15 tetor.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria do të jetë mikpritëse e një konferencë për qëndrueshmërinë demografike me pjesëmarrjen e OKB-së

Bullgaria është e vetëdijshme për nevojën për të investuar në kapitalin njerëzor, tha presidenti Rumen Radev në një takim me zëvendëssekretaren e përgjithshme të OKB-së Natalia Kanem, e cila është për vizitë në Bullgari. Më 1 dhe 2 dhjetor, Sofja do të..

botuar më 21-11-30 10.12.PD

Kod i verdhë për borë dhe erë në 19 rrethe të vendit

Autostrada “Struma” është bllokuar pas reshjeve të borës. Rruga për në kufirin me Maqedoninë e Veriut afër Gjueshevos është e hapur. Gati 100 maune të bllokuar bllokuan përkohësisht autostradën Hemus në drejtim të Sofjes. Rruga për në Varna mbeti e..

botuar më 21-11-30 9.39.PD

224 veta me Covid të konfirmuar vdiqën në 24 orët e fundit

3020 janë të infektuarit rishtazi me koronavirus në vend në 24 orët e fundit. 83% e tyre nuk janë vaksinuar. Krahasuar me të hënën, numri i të infektuarve është rritur me 2292 raste. 8% janë mostrat pozitive nga 36 559 testet e kryera, sipas..

botuar më 21-11-30 9.03.PD