Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Punëdhënësit nuk mund të detyrojë punonjësit të vaksinohen

Gëllëb Donev
Foto: BGNES

Certifikata e gjelbër nuk shkel të drejtat e punës të njerëzve, tha për Televizionin Kombëtar Bullgar /BNT/ zëvendëskryeministri në detyrë dhe ministër i çështjeve sociale Gëlëb Donev.

Ai theksoi se vendosja e kufizimeve në kushtet e pandemisë është e lejueshme që të ruhet shëndeti dhe jeta e popullsisë. Këtë e vërtetojnë vendimet e Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut dhe të Gjykatës së Lartë Administrative Bullgare.

Donev rikujtoi se punëdhënësit nuk kanë të drejtën të detyrojnë punëtorët të vaksinohen. Ata që nuk duan mund të testohen. Punëdhënësit kanë të drejtën të marrin teste antigjene falas. Çmimi i kampionimit është 5 euro për një test, por mund të kursehet nëse punëdhënësi siguron një punonjës të vet mjekësor, shpjegoi zëvendëskryeministri.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 7 dhjetorin

Të martën reshjet nga jugperëndimi do të përfshijnë pjesën më të madhe të vendit. Do të fryjë erë mesatare deri të fortë veriperëndimore, me të cilën do të depërtojë ajër i ftohtë. Në zonat e larta të Bullgarisë Perëndimore dhe në pjesën e..

botuar më 21-12-06 6.05.MD

Presidenti shprehu shpresën se raundi i tretë i konsultimeve për formimin e qeverisë do të jetë i fundit

Pas konsultimeve me përfaqësuesit e katër grupeve të para parlamentare – “Po e vazhdojmë ndryshimin”, GERB, DPS dhe BSP, presidenti Rumen Radev tha se qeveria e re ka nevojë për "një vektor të fortë social", pasi shoqëria jonë është shumë e ndarë...

botuar më 21-12-06 5.27.MD

Filluan konsultimet tek Presidentit për qeverinë e ardhshme

Presidenti Rumen Radev filloi konsultimet me forcat e përfaqësuara në parlament për të dorëzuar një mandat për formimin e qeverisë. Kreu i Shtetit priti fillimisht përfaqësuesit e “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Radev tha se pas zgjedhjeve ka..

rinovuar më 21-12-06 4.45.MD
Подкасти от БНР