Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Premiera bullgare e Stantchev Soul Songs

Xhaz koncerti Stançev – Lenkontan - pjesë e Festivalit “Kameralia”

Mario Stantchev
Foto: arkiv

“Gëzohem shumë se do të ekzekutoj në të njëjtën sallë, në të cilën mbajta dhe koncertin tim të parë vetjak”- thotë  xhaz pianisti Mario Stantchev përpara se të prezantojë “Këngë nga shpirti". Salla për të cilën bëhet fjalë  është në godinën legjendare në “Oborishte” numër 5, e cila për dekada të tëra strehonte Shkollën Kombëtare të Muzikës, kurse sot është një vend për ngjarje kulturore. Aty më 28 tetor është premiera bullgare e projektit të ri, një pjesë nga Festivali “Kameralia”

„Stantchev Soul Songs kështu e emërtova projektin. Doja që nën këtë titull të bashkoj stilet e mi të dashur, të cilët janë shumë të ndryshëm - në këtë mënyrë muzikanti i njohur i xhazit prezanton idenë e tij. - Në gjuhën bullgare do të ishte “Këngë nga shpirti”. Vendosa ta ndërtoj projektin rreth pianos dhe kontrabasit, ftova Christophe Lincontang - kolegu im dhe mik, I cili po kështu jeton në Lion. Shkrova pjesa të reja, përfshiva dhe disa të cilat tanimë i kam prezantuar përpara publikut. Doja që kompozicionet të pasqyrojnë dashurinë time ndaj muzikës amerikane e thënë në mënyrë më të përgjithësuar. Me paramendim nuk përmend vetëm xhaz, sepse ka po kështu soull, blus, si dhe muzikë  klasike dhe tradicionale.  Këtë projekt e prezantova disa herë në Francë, publiku e pranoi shumë mirë dhe prandaj gëzohem  se kam mundësi të prezantojmë këtë program  dhe në Festivalin “Kameralia” në Sofje.”

Mbase do të jetë mirë të rikujtojmë se, xhaz-pianisti i njohur, kompozitor dhe themelues i Departamentit të Xhazit në Konservatorin  në Lion, ku deri vonë jepte mësime, ka lindur në Sofje. Ai merr një arsim klasik muzikor në Shkollën Kombëtare Muzikore dhe në Akademinë Kombëtare Muzikore, kurse që nga fillimi i viteve 80 të shekullit të 20 jeton në Francë.

Nuk janë të pakët dhe albumet prej autori, të cilat muzikanti i nxori vetëm gjatë viteve të fundit. Mes tyre janë Jazz Before JazzMusica sin fin, Monk and More, Autumn Leaves in Sofia e të tjera.

Pavarësisht se është i angazhuar vazhdimisht me projekte të ndryshme dhe shfaqje në Francë dhe në Evropë, Mario thotë se gjithmonë me padurim pret koncertet në atdhe. Kurse tani mbase emocioni nga koncerti shtohet dhe nga kujtimet e tij lidhur me vendin në të cilin do të zhvillohet:

“Pikërisht kështu! Kjo është shkolla muzikore e dashur, të cilën e njohim nga koha e kaluar. Aty për herë të parë realizova një program vetjak. Në ato vite unë kisha pësuar tendinit, pata probleme dhe kalova tek boria, vetëm e vetëm të jem në Shkollën Muzikore. Në fakt, isha nxënës në pianon e detyrueshme (të cilën e mësojnë që të gjithë instrumentistët dhe këngëtarët, për të cilët nuk është një instrument bazë). Por, një mësuese shumë inteligjente Anna Ilievska, vendosi të merret me arsimimin tim dhe më bëri pianist. Atëherë luajta “Tre prelude për piano” të Gershwin-it.Ishteshumë zbavitëse, sepse 2 vjet më parë më përjashtuan nga po kjo shkollë për shkak se ekzekutoja pikërisht këto pjesa-muzika amerikane akoma nuk ishte e mirëseardhur në Bullgari. Kurse tani, në të njëjtën sallë, do të prezantojmë xhaz projektin tim të ri, që për mua është një kënaqësi e madhe.”

Publiku në Sofje më 29 tetor dhe në Plovdiv më 2 nëntor do të ketë mundësinë të dëgjojë Mario Stantchev dhe në një program tjetër, bashkë me Hristo Jocov (bateri) dhe Boris Taslev (kontrabas). “Pjesët të cilat do t'i interpretojmë janë prej autori, si dhe xhaz standarde të njohura. Janë të zgjedhura kështu që të jenë të përshtatshme për një atmosferë dhome të klubeve të njohura, në të cilat do të jenë koncertet”

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva


Më shumë nga rubrika

Delja dhe kënga e saj “Ti nuk je”

Delja Harallampieva është këngëtare pop, artiste, autore e disa prej këngëve në repertorin e saj. Njëra prej tyre – “Ti nuk je” tash disa muaj është në BG Top 20 – klasifikimin e Radios Kombëtare Bullgare për muzikën pop dhe rok. Muzikën Delja e..

botuar më 21-11-29 11.34.PD
Musicology Live

„Musicology Live“ na takon me disa nga muzikantët më të mirë bullgar

Musicology Live është rruga e re e muzikës bullgare pop, soul, rock, funk, R&B. Në të na udhëheqin DJ Marten Roberto dhe shtesa unike në transmetimin e tij të së shtunës Muzikologjia në "Radio Sofja" në BNR. Premtimi është për një takim butik..

botuar më 21-11-29 7.15.PD

Kori "Bodja Smjana" feston 75 vjetorin e krijimit të vet

"Bodra Smjana" është kori i parë bullgar për fëmijë që u bë i famshëm botërisht. Sivjet kori shënon 75 vjetorin e themelimit të tij dhe ky është rasti që një Komitet Nismëtar i ish-koristëve të organizojë një ekspozitë fotografike me titull "Kori..

botuar më 21-11-26 7.15.PD