Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Potenciali i lartë i stafit bullgar të IT-së mbetet i pashfrytëzuar

Ilijana Jotova
Foto: president.bg

Në një takim online, Nënpresidentja Ilijana Jotova foli me ekspertë të teknologjisë së informacionit dhe komunikacionit nga komunitetet bullgare në mbarë botën dhe nga Bullgaria. Të pranishmit theksuan se vendi duhet të kërkojë vlerën e shtuar të talentit dhe potencialit të madh të stafit të tij në teknologjitë e informacionit dhe komunikimit dhe jo që puna e tyre të shkojë në industrinë e outsourcing. Vendi ynë ka shumë ekspertë cilësorë në këtë fushë, por i mungojnë aftësitë sipërmarrëse. Në bisedë u theksua se në Bullgari nuk ka treg për inovacionet, kështu që shkëmbimi i shembujve dhe praktikave të mira është i dobishëm.

Takimi ishte në kuadër të nismës “Kombësia nuk bie aty ku jeton dija”.


Më shumë nga rubrika

Omicron – cilat janë parashikimet e specialistëve bullgarë

Në fund të javës së kaluar, lajmi për mutacionin e ri të koronavirusit - Omicron, shkaktoi konfuzion dhe mbyllje të rrufeshme të kufijve në shumë vende të botës. Sikurse që të gjithë u kthyem pikërisht përpara 2 vjetëve, kur në Kinë u shfaqën..

botuar më 21-12-02 11.59.PD

Ambasadori Hristo Guxhev nënshkroi në Prishtinë marrëveshje për zbatimin e projekteve në përkrahje të bashkësive bullgare në Kosovë

Më 1 dhjetor 2021, në ndërtesën e Ambasadës së Republikës së Bullgarisë në Prishtinë, ambasadori Hristo Guxhev nënshkroi marrëveshje për realizimin e projekteve në kuadër të programit për mbështetjen e organizatave të komuniteteve bullgare dhe të..

botuar më 21-12-01 9.56.MD

Rumen Radev shpalli fillimin e “Krishtlindjeve Bullgare” në përkrahje të fëmijëve të sëmurë

Në prani të mjekëve, prindërve dhe fëmijëve Presidenti Rumen Radev shpalli fillimin e nismës së XIX bamirëse “Krishtlindjet Bullgare”, e cila mbahet nën patronazhin e presidentit. “ Për vite të tëra, “Krishtlindjet Bullgare” kontribuojnë në..

botuar më 21-11-30 3.48.MD
Подкасти от БНР