Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shën Minai - shenjtori mbrojtës i familjes dhe udhëtarëve

Foto: BGNES

Sot Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e Dëshmorit të Shenjtë Minai, i konsideruar si mbrojtës i familjes, jetimëve dhe i pastrehëve, si dhe i njerëzve që kanë filluar një udhëtim të gjatë. Në këtë ditë besimtarët i luten Shën Minait për shëndetin dhe mirëqenien e shtëpisë dhe fëmijëve të tyre. Ai është gjithashtu i nderuar si një shenjtor që i ndihmon ushtarët, sepse vetë shenjtori ka qenë një luftëtar i famshëm trim.

Në këtë ditë e ka festën tempulli që ndodhet në ish-fshatin Obradovci (sot lagja “Benkovski” e kryeqytetit të Sofjes) , Manastiri "Shën Martiri Minai", i cili në mesjetë ishte pjesë e Malit të Shenjtë të Vogël të Sofjes - një unazë manastiresh rreth kryeqytetit tonë. Mund të lexoni më shumë rreth manastirit KËTU.


Më shumë nga rubrika

Kryeqyteti i vjetër bullgar Veliko Tërnovo po shënon festën e tij

Qyteti Veliko Tërnovo për vitin 144 sot shënon festën e tij. Dita i kushtohet fitores së Mbretit Ivan Asen II te Kllokotnica në vitin 1230 mbi trupat e sundimtarit të Epirit, Teodor Komnin. Kryeqyteti i Mbretërisë së Dytë Bullgare, ish Tërnovgrad..

botuar më 23-03-22 6.37.MD

Një libër për Apostullin nga një i burgosur politik u botua 53 vjet pasi u shkrua

Kishte edhe bullgarë të tillë - ata nuk mund të duronin prangat e shpirtit të tyre, por për të jetuar në liri duhej të fitonin fillimisht çlirimin e popullit të tyre. Pasardhësit u ngritën monumente disave prej tyre, por shumë të tjerë ende zhyten..

botuar më 23-03-21 7.15.PD
Manastiri i Malit të Zi afër fshatit Giginci

Faltoret e mrekullueshme të krishterimit do të ekspozohen në rajonin e Pernikut

Një pjesë e eshtrave të Shën Gjergj Trofeprurësit dhe një ikonë çudibërëse me fytyrën e tij nga Mali i Shenjtë do t'i mirëpresë banorët e rajonit të Pernikut në ditët pas festave të Pashkëve, njoftoi Manastiri i Malit të Zi " Anargjendët dhe..

botuar më 23-03-19 10.10.PD