Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dita e zgjedhjeve të bullgarëve jashtë vendit po ecën normalisht

Foto: MPJ

Sipas shërbimeve tona diplomatike, të gjitha seksionet e parashikuara për votimin me makinë janë duke punuar. Ministria jonë e Punëve të Jashtme (MPJ) krijoi një organizim që dita e zgjedhjeve jashtë vendit të ecë pa probleme dhe pa vështirësi nga më të ndryshmet.

Ministria e Punëve të Jashtme po bën gjithçka për të reaguar sa më shpejt ndaj ndryshimeve në momentin e fundit të anëtarëve të komisioneve zgjedhore jashtë vendit, kryesisht për shkak të testeve pozitive për Covid-19. Ministria krijoi një lidhje të pandërprerë me përfaqësitë tona diplomatike dhe konsullore, me Komisionet Sektoriale Zgjedhore jashtë vendit dhe me KQZ-në si seli zgjedhore në detyrë gjatë gjithë kohës.

Votimi në Australi, ku bashkatdhetarët tanë votuan në 6 qendra votimi, tashmë përfundoi (ora 11 me orën bullgare). Në orën 13 dhe 14 me orën bullgare u mbyllën respektivisht seksionet në Japoni dhe Singapor. Në Bahrein, ku u hap për herë të parë një seksion në këto zgjedhje, po votojnë edhe bashkatdhetarët tanë.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 28 shkurtin

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 2 dhe 7°, në Sofje - 4°. Gjatë ditës do të fryjë erë e lehtë deri mesatare. Vranësirat do të rriten në mbrëmje nga jugperëndimi dhe në Bullgarinë Perëndimore do të ketë reshje të..

botuar më 24-02-28 7.25.MD
Todor Tagarev

Është prestigjioze t’i jepet ndihma Ukrainës, sipas ministrit të mbrojtjes

Ministri i mbrojtjes Todor Tagarev u dëgjua në parlament nga komisioni i mbrojtjes në lidhje me ndihmën ushtarake për Ukrainën. Në sfondin e kërkesave për dorëheqjen e tij nga GERB dhe DPS, ministri u tha gazetarëve se nuk ka ndërmend të japë..

botuar më 24-02-28 5.12.MD
Godina e Ministrisë së Mbrojtjes

Ministri i Mbrojtjes tha se Bullgaria do të rrisë ndihmën për Ukrainën

Ne kategorikisht nuk do të dërgojmë trupa në Ukrainë dhe kjo çështje nuk është në diskutim. Kabineti ynë ka ofruar ndihmë për Ukrainën për 47 milionë euro, tha për bTV ministri i mbrojtjes Todor Tagarev. Do të ketë ndihmë të re dhe ajo do të jetë..

botuar më 24-02-28 9.42.PD