Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mediat në Maqedoninë e Veriut ndjekin me vëmendje votën në Bullgari

Vlladimir Perev: Interesi i zgjedhësve është i rritur

Vlladimir Perev
Foto: BGNES

Mediat maqedonase monitorojnë nga afër votimin në Bullgari dhe nuk ka interes tjetër për votën në Maqedoninë e Veriut, përveç reportazheve të shkurtra të realizuara para Ambasadës në Shkup” – njoftoi për Radio Bullgarinë gazetari Vlladimir Perev nga fqinja jonë jugperëndimore. Sipas tij, mediat aty presin rezultatet e zgjedhjeve me shpresën për përmirësimin e shpejtë të marrëdhënieve bullgaro-maqedonase. “Presin edhe ndryshime në pozitën bullgare përsa i përket vetos për fillimin e negociatave midis Shkupit dhe BE-së si dhe ndryshime në marrëdhëniet, të cilat janë në nivelin e tyre më të ulët historik deri më tashti.”

Në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut dita është relativisht e ngrohtë dhe diellore, gjë që ndihmon aktivitetin elektoral, votohet në seksionet e votimit në Ambasadën e Bullgarisë në Shkup dhe në qytete si Shtip, Strumicë, Manastiri dhe Ohër. “Kësaj here ka dhe dy qendra suplementare – në Prilep dhe në Kavadarci. Interesi i zgjedhësve është i rritur. Është e dukshme se në orët e pasdites ka një numër më të madh zgjedhësish në seksionet e votimit”, thekson Perev.

“Votimi është manual, klasik, me fletë votimi, me kuti votimi, me zarfe të mbyllura, me stilolapsa, si më parë.” Procesi i votimit ecën normalisht, pa ndërprerje, pa incidente dhe pa provokime. Vlladimir Perev parashikon, se në se do të ketë raund të dytë të zgjedhjeve presidenciale, mund të pritet një aktivitet edhe më të lartë elektoral ndër bullgarët në Republikën e Maqedonisë së Veriut.


Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova


Më shumë nga rubrika

Kriza në Ukrainë duhet të zgjidhet me mjete diplomatike

Edhe Ministria e Punëve të Jashtme doli me një qëndrim për këmbënguljen e Rusisë për tërheqjen e forcave të Aleancës nga Bullgaria dhe Rumania. Në faqen e saj në Facebook, Ministria e Punëve të Jashtme kujton se sipas vendimit nr.1 të Gjykatës..

botuar më 22-01-21 6.31.MD

Mandati i dytë i Presidentit – një mundësi për një rol dhe prani të ndryshme në politikë

Mandati i dytë i Rumen Radevit si President fillon zyrtarisht më 22 janar 2022. Ditë më parë, më 19 janar, Rumen Radev dhe Nënpresidentja Ilijana Jotova u betuan se do t'i përmbahen Kushtetutës dhe ligjeve të vendit dhe në të gjitha veprimet e..

botuar më 22-01-21 2.07.MD
Kirill Petkov dhe Dimitër Kovaçevski në Shkup

Për optimizmin midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Takimi midis kryeministrave bullgar dhe maqedonas në Shkup më 18 janar filloi me një gjest të Maqedonisë së Veriut, i cili u ngadalësua për më shumë se dy vjet. Me kërkesë të Bullgarisë, në OKB u paraqit një saktësim maqedonas me shkrim, se emri i..

botuar më 22-01-20 3.23.MD
Подкасти от БНР