Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

MPJ: Marrëdhëniet me Ballkanin Perëndimor nuk duhet të kufizohen vetëm në zgjerim

Foto: MPJ

Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev priti ambasadorët e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian dhe të ngarkuarin me postin Shef të Përfaqësisë së Komisionit Evropian në Bullgari. Ministri i njohu diplomatët e huaj me situatën rreth zgjedhjeve në Bullgari dhe me qëndrimet prioritare bullgare për tema nga agjenda e përbashkët evropiane.

Në lidhje me procesin e zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor, Stoev konfirmoi mbështetjen e vazhdueshme bullgare, bazuar në meritat e secilit vend kandidat. Sipas tij, marrëdhëniet e BE-së me rajonin nuk duhet të kufizohen vetëm në zgjerim.

Stoev bëri thirrje për vëmendje dhe përkushtim të shtuar për situatën në Bosnje dhe Hercegovinë, dialogun Beograd-Prishtinë dhe zhvillime të tjera shqetësuese.

Sa i përket fillimit të negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE, ai theksoi përpjekjet e bëra muajt e fundit nga Bullgaria për zgjidhjen e çështjeve të hapura me Shkupin. Megjithatë, nuk u arrit përparim në zbatimin e Marrëveshjes së Fqinjësisë, the Ministri, cituar nga zyra e shtypit e Ministrisë së Jashtme bullgare.

Ai shtoi se pala bullgare ende pret hapa konkretë nga fqinjët për përmbushjen e zotimeve për të hequr dorë nga pretendimet territoriale dhe minoritare, për t'i dhënë fund gjuhës së urrejtjes kundër Bullgarisë, për ndryshimin e teksteve shkollore në Maqedoninë e Veriut, duke marrë parasysh historinë tonë të përbashkët, garantimin e të drejtave të qytetarëve me vetëdije bullgare.


Më shumë nga rubrika

Kirill Petkov nga Shkupi: Fqinjësia e mirë tash e tutje do të matet me hapa realë

Unë dhe homologu im Kirill Petkov do të përdorim energji të re për të përmirësuar marrëdhëniet mes dy vendeve tona. Këtë e tha Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitër Kovaçevski, pas takimit kokë më kokë me Kryeministrin bullgar..

rinovuar më 22-01-18 5.57.MD
Presidenti Zhelju Zhelev në trubunën e Kuvendit Popullor më 15 janar 1992

Më 15 janar para 30 vitesh Bullgaria u bë vendi i parë në botë që njohu Maqedoninë e pavarur

Më 8 shtator 1991, ndarja paqësore e Maqedonisë nga Jugosllavia u zyrtarizua pas një referendumi në të cilin shumica e qytetarëve të republikës votuan për një shtet të pavarur. Më 15 janar 1992, Bullgariau bë shteti i parë në botë që njohu..

botuar më 22-01-15 6.00.PD
 Vllado Buçkovski

Ngjarjet me adresë ballkanike

Maqedonia e Veriut liroi të dërguarin e saj special për Bullgarinë Më 10 janar në Sofje u mbajt Këshilli Konsultativ të Sigurimit Kombëtar, thirrur nga Presidenti i Bullgarisë Rumen Radev. Në kuadrin e tij u diskutua pozita e vendit tonë ndaj..

botuar më 22-01-14 2.25.MD
Подкасти от БНР