Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po vazhdon kujdesi për të mbijetuarit nga aksidenti në autostradën “Struma”

Ministri maqedonas Bujar Osmani
Foto: BGNES

Tre mjekë ligjorë nga Instituti i Mjekësisë Ligjore në Shkup i janë bashkuar ekipit të ekspertëve në Sofje për autopsi dhe identifikimin e trupave të qytetarëve nga Maqedonia e Veriut që vdiqën në aksidentin në autostradën “Struma”, tha Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani.

7 të mbijetuarit nga aksidentit janë në gjendje stabile dhe nuk ka rrezik për jetën e tyre, njoftoi spitali i urgjencës “Pirogov” në kryeqytet. Janë planifikuar dy operacione shtesë. Njëra prej të lënduarve e ka të operuar gjurin e majtë dhe së shpejti do të operohet edhe gjuri i djathtë. Pacienti tjetër, i cili do të operohet, ka një traumë serioze për shkak të djegies. Psikologët vazhdojnë të punojnë me viktimat e aksidentit.

Më shumë nga rubrika

Grozdan Karaxhov

Për shkak të ankesave procedurale, rrugët nuk do të riparohen

Nuk ka asnjë porosi për riparime të mëdha të rrugëve që është shpallur nga ne dhe nuk është apeluar. Kjo na shuan shpresat për riparime të mëdha të rrugëve këtë vit, vuri në dukje Ministri i Zhvillimit Rajonal dhe Punëve Publike Grozdan Karaxhov..

botuar më 22-05-27 11.03.PD

Është siguruar akomodim për të gjithë refugjatët ukrainas të interesuar

Rreth 95 000 refugjatë ukrainas ndodhen aktualisht në Bullgari. Më pak se 60 000 janë në hotele, tha për BNR Krasimira Veliçkova, një këshilltare e zëvendëskryeministres Kalina Konstantinova. "Mbi 400 hotele kanë miratuar programin e ri,..

botuar më 22-05-27 10.19.PD

Më pak se 80 000 të sëmurë aktivë me Covid-19

Në 24 orët e fundit janë shënuar 236 raste të reja me Covid në vend, ose 170 më pak se një ditë më parë. 64% e të infektuarve rishtazi nuk janë vaksinuar. 4.3% e 5478 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Numri i..

botuar më 22-05-27 9.39.PD