Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Të sëmurët e regjistruar me Covid ranë nën 100 000

Foto: BGNES

2426 janë rastet e reja të koronavirusit në 24 orët e fundit. Mbi 81 për qind prej tyre nuk janë të vaksinuar. 7 për qind nga 35 004 testet e kryera janë pozitive, tregon portali coronavirus.bg.

Numri i pacientëve të regjistruar aktiv është 99 483. Për herë të parë që nga tetori, numri i të shtruarve është më pak se 6000 ose 5780. Numri i pacientëve të sapo pranuar është 740. Prej tyre 86 për qind nuk kanë vaksina. Në terapi intensive janë 624 pacientë. 95 për qind e tyre janë pa imunizuar.

Të martën ka një rritje të numrit të vdekjeve në krahasim me javën e kaluar. Në 24 orët e fundit, 208 persona vdiqën me Covid të konfirmuar. 195 prej tyre nuk kishin vaksinua. 3546 janë të shëruarit.

Të hënën u dhanë 11 866 vaksina. 1 808 240 persona kanë përfunduar imunizimin. Me dozën e tretë janë 131 352 persona.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 25 janarin

Të martën në mëngjes do të jetë e ftohtë, me temperatura minimale nga minus 11 deri në minus 6 °, në Sofje minus 10. Gjatë ditës në perëndim vranësirat do të çahen dhe do të zvogëlohen deri në mot me diell. Në Bullgarinë Lindore moti do të..

botuar më 22-01-24 6.10.MD

NATO-ja po shqyrton dërgimin e avionëve gjuajtës në Bullgari

NATO-ja ka konfirmuar se po shqyrton dërgimin e avionëve gjuajtës në vendin tonë, si pjesë e synimit të vet për të forcuar mbrojtjen e Evropës Lindore në një kohë kur tensionet për shkak të grumbullimit të forcave ushtarake të Rusisë rreth Ukrainës po..

botuar më 22-01-24 4.46.MD

Kirill Petkov takoi Dimitër Kovaçevskin në Sofje

Kryeministri Kirill Petkov e priti homologun e tij nga Maqedonia e Veriut Dimitër Kovaçevski me një ceremoni zyrtare para Monumentit të Ushtarit të Panjohur në Sofje, ku të dy vendosën kurora me lule. Kovaçevski mbërriti në Bullgari për takimin..

botuar më 22-01-24 4.33.MD
Подкасти от БНР