Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Opozita parlamentare kërkon një standard të vetëm për "certifikatat e gjelbra"

Desisllava Atanasova
Foto: BGNES

Në seancën e parë të rregullt të Legjislaturës së 47-të të Kuvendit Popullor, koalicioni GERB-SDS kërkoi nga deputetët që të pranojnë që në godinën e parlamentit të hyhet detyrimisht me “certifikatën e gjelbër” për imunizimin ndaj Covid. Nëse propozimi nuk pranohet nga opozita paraqitën një projektligj për heqjen e plotë të “certifikatës së gjelbër” për të gjithë vendin. “Është koha që parlamenti dhe ne si deputetë të tregojmë me shembullin tonë personal se nuk ka standard të dyfishtë”, tha Desisllava Atanasova, kryetare e grupit parlamentar GERB-SDS.

Kostadin Kostadinov, kryetari i partisë më të vogël të përfaqësuar në parlament “Ringjallja”, bëri thirrje për një referendum kombëtar mbi "certifikatën e gjelbër".


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 28 janarin

E premtja para dite   temperaturat minimale do të jenë ndërmjet minus 5 dhe 0 gradë. Gjatë ditës vranësira do të jetë e ndryshueshme, pasdite dhe e konsiderueshme. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10 gradë, për Sofje deri në..

botuar më 22-01-27 8.25.MD

Shpëtimi i hebrenjve bullgarë nga kampet naziste është vepër e gjithë shoqërisë bullgare

"Duke shpëtuar rreth 50 000 hebrenj bullgarë, populli ynë po dëshmon se empatia, toleranca dhe respekti për njeriun janë veti të tij thellësisht të natyrshme". Me këto fjalë Kryetari i Kuvendit Popullor Nikolla Minçev kujtoi shpëtimin e hebrenjve..

botuar më 22-01-27 8.24.MD

Bullgaria dhe Italia diskutojnë bashkëpunimin në fushën e mbrojtjes

Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev dhe Ambasadorja e Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë e Italisë, Shkëlqesia e saj Giuseppina Dzara, kanë diskutuar për mundësitë për zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe në fushën e mbrojtjes, njoftoi qendra për shtyp e..

botuar më 22-01-27 6.39.MD
Подкасти от БНР