Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një tendencë е re: turistët bullgarë bëjnë rezervime herët për festat

Foto: banskoski.com

Dëbora nuk vonoi këtë vit. Më të paduruarit tashmë bredhin pistat e skive të pushimoreve tona dimërore. Ndërkohë pronarët e hoteleve dhe restoranteve në mbarë vendin po përgatiten për festat e Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri. Më se gjysma e bashkatdhetarëve tanë do të udhëtojnë nëpër Bullgarinë gjatë dy fundjavave të ardhshme të gjata festive, tregojnë parashikimet e Institutit të Analizave dhe Vlerësimeve në Turizëm. Pavarësisht masave anti-epidemike për hyrje në vend, pritet edhe një rritje të turistëve të huaj javët në vijim. Bëhet fjalë për miq nga vendet fqinje ballkanike, por ka edhe aplikime nga Britania e Madhe, Irlanda, Polonia, Skandinavia dhe Rusia.

Prapëseprapë industria mbështetet më së shumti te turistët bullgarë, të cilët gjatë pandemisë u riorientuan plotësisht te hotelet vendëse. “Shumica e bazave tona, shtëpive për mysafirë dhe hoteleve të vogla familjare u rezervuan 100 për qind një muaji më parë, madje edhe më herët”, thotë Darja Zariçinova nga Shoqata Tur Klub ReMark, në të cilën anëtarësojnë pronarët e objekteve turistike në pjesën qendrore të vendit “Ballkanika”, që bashkon komunat e qyteteve Trojan, Teteven, Etropole, Aprillci. Sipas traditës në këtë regjion vijnë kryesisht turistë bullgarë. “Tek ne gjithçka u mbush paraprakisht. Jemi dëshmitarë të një sjellje atipike të bashkatdhetarëve tanë, të cilët në parim rezervojnë në çastin e fundit” - thekson Darja Zariçinova dhe shton:


“Shpresoj që ky Vit i Ri të jetë ndryshe nga festat e vitit të kaluar, kur kishte kufizime në orarin e punës të objekteve. Atëherë hotelierët përpiqeshin që në çdo mënyrë të organizonin një natë të këndshme të Vitit të Ri pas orës 10 të mbrëmjes. Disa madje kishin festa në natyrë me drita, zjarre etj. Sidoqoftë, mendoj se sivjet situata do të jetë më e qetë në sajë të certifikatave të gjelbra. Një pjesë e madhe e miqve dhe personelit tonë janë të vaksinuar. Përveç tryezës festive me gjella të llojllojshme, turistët tanë do të fokusohen edhe në ecjet malore dhe në itineraret kulturore në rajon.”

Megjithatë nëse aplikimi i certifikatës së kontestuar të vaksinimit nuk ka një efekt të favorshëm në industri? “Certifikata na jep një qetësi, e cila ndikon pozitivisht mbi sezonin. Përveç kësaj njerëzit ndihen të sigurt, sepse hotelet dhe restorantet respektojnë rreptësishtë masat anti-epidemike” – thotë Malin Bistrën, kryetar i Bashkimit të Biznesit Turistik në Bankso.

Malin Bistrën

“Pavarësisht vështirësive, rritjes së çmimeve të energjisë, pavarësisht luhatjeve të regjistrimeve dhe mundësisë për anulimin e rezervimit në momentin e fundit, sërish kemi kërkesa mjaftë të mira për festat. Do të kemi një sezon shumë të mirë, kryesisht falë turistit bullgar. Interes ka edhe nga të huajt. Por atje mundësia e anulimit në minutën e fundit i bën këto regjistrime disi të pasigurta, varësisht se ku ndodhet Bullgaria në hartën shëndetësore botërore. Në këtë moment përafërsisht 80-85 për qind e hoteleve janë tashmë të rezervuara. Shkaku është, se sivjet bashkatdhetarët tanë herët bënë rezervacionet e tyre për festat. Ndërsa të huajit, të cilët vjet pushuan në Bansko tani po kthehen prapë” – thotë në përfundim Malin Bistrin.

Përgatiti n ë shqip: Svetllana Dimitrova

Foto: banskoski.com, arkiv

Më shumë nga rubrika

Një kastor është filmuar në ujërat bullgare të lumit Danub

Peshkatarët filmuan një kastor në lumin Danub pranë fshatit Dollni Vadin, transmetoi Radio Vidin i BNR-së. Shfaqja e tij në pjesën bullgare të lumit është kurioze, sepse sipas biologëve, speciet janë zhdukur prej kohësh nga Bullgaria. Në vitin..

botuar më 22-05-17 10.21.PD
Irena Georgieva

Pritet një rritje e turizmit veror në Bullgari

Rritja deri në 30 për qind këtë verë në krahasim me vitin e kaluar është e arritshme, parashikoi para BTA Zëvendësministrja e Turizmit, Irena Georgieva. Ajo e argumentoi optimizmin e moderuar për sezonin me rezervimet e mbi 10 500 fluturimeve për..

botuar më 22-04-28 11.39.PD

Gjuetia fotografike e arinjve në Rodopet ose si të rrisni adrenalinën tuaj

Bullgaria është një nga shtetet e Kontinentit të Vjetër me popullatën më të madhe të arinjve të murrmë ( Ursus arctos ). Këta arinj janë një specie e mbrojtur në Bullgari dhe janë të ndaluar për gjueti. Në sajë të kësaj numri i tyre u rrit vitet..

botuar më 22-04-28 7.15.PD