Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Novak Gjokoviq është Nr. 1 në Ballkan për herë të shtatë, tregon anketa e BTA

Novak Gjokoviq
Foto: BGNES

Tenisti serb Novak Gjokoviq u shpall për të shtatën herë rekord sportisti i Ballkanit në anketën e Agjencisë Telegrafike Bullgare /BTA/.

Edicioni i 48-të i sondazhit tradicional për vitin 2021 përfshiu agjencitë kombëtare të vendeve të rajonit - BTA (Bullgari), ANA-MPA (Greqi), AGERPRESS (Rumani), Agjencia Anatolu (Turqi), TANJUG (Serbi), MINA (Mali i Zi), MIA (Maqedoni), HINA (Kroaci), FENA (Bosnje dhe Hercegovinë) dhe ATA (Shqipëri).

Dy vendet e tjera në treshe u plotësuan nga basketbollisti Giannis Antetokounmpo (Greqi) dhe atleti Miltiadis Tentoglou (Greqi). Nga bullgarët në vendin e gjashtë u rendit karateistja Ivet Goranova, e ndjekur nga mundësja Biljana Dudova.

Më shumë nga rubrika

Boksierja Sevda Asenova (majtas)

Boksierja Sevda Asenova fitoi medalje të bronztë në Kampionatin Botëror

Boksierja bullgare Sevda Asenova fitoi një medalje bronzi në Kampionatin Botëror të Boksit për femra në Stamboll. Sportistja jonë kombëtare 37-vjeçare pësoi një lëndim në brinjë në mesin e raundit të parë të ndeshjes gjysmëfinale në kategorinë 48..

botuar më 22-05-18 4.22.MD
Dimitër Kuzmanov

Dimitër Kuzmanov një hap larg skemës kryesore të turneut Roland Garros

Një fitore e ndan tenistin bullgar Dimitër Kuzmanov nga hyrja në skemën kryesore të Kampionatit të Hapur të Francës Roland Garros. Sot ai fitoi ndeshjen e tij të dytë kualifikuese, duke mposhtur Flavio Coboli të Italisë me rezultatin 6:3, 3:6,..

botuar më 22-05-18 3.18.MD

Bullgarja Sillvija Azdreeva u ngjit në majën Everest

Bullgarja Sillvija Azdreeva nga qyteti Petriç shkeli në majën më të lartë të planetit Everest në një ekspeditë të udhëhequr nga nepalezi Nirmall Purxha, i cili u bë i njohur botërisht për rekordin e tij në ngjitjen më të shpejtë të 14 majave..

botuar më 22-05-16 8.16.MD