Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ju prezantojmë këngën “Macja e zezë” të Rosen Kukosharovit

Foto: Facebook/RossenKukosharovOfficial

Rosen Kukosharov ka rreth 20 vjet që është në skenë. Ai shkruan tekste dhe kompozon muzikë, interpreton disa nga këngët e veta. Gjatë të gjitha këtyre viteve ka punuar mbi projekte të ndryshme me Orlin Pavllov, Ljubo Kirov, Maria Ilieva, Lili Ivanova e të tjerë.

Në vitin 2020, në tregun muzikor doli albumi i ri i muzikantit “But a dream”, në të cilin disa nga kompozimet janë të vëllait të tij - pianisti dhe kompozitori i njohur i xhazit Milen Kukosharov

Rosen thotë se aktualisht është duke punuar mbi një projekt të ri. Kënga e tij “Macja e zezë” tashmë disa muaj është në renditjen kombëtare Top 20 të Radios Kombëtare Bullgare. Bëhet fjalë për dashurinë që po vjen, edhe pse është e qartë se fundi nuk do të jetë i mirë. “Macja e zezë”, e cila shfaqet në strofën e parë, është një “telash i parathënë”. Por mbetet qetësimi se “do të gjejmë strehë nëse vjen një stuhi” dhe se “Koha shëron të gjitha plagët. Por tani nuk ka se ku të fshihemi - dashuria po vjen.”

Muzika, teksti dhe interpretimi janë të Rosen Kukosharovit.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Për njeri tjetrin

Këngëtari i ri Atanas Kateliev së fundi prezantoi videon e këngës “Për njeri tjetrin”. Ajo është nga albumi i tij i parë që doli në tregun muzikor në vitin 2021. Atanas në fakt për nga arsimi është inxhinier - ai u diplomua për automatizim, dhe..

botuar më 22-05-18 12.45.MD

Maestro Najden Todorov: Njeriu kudo mund të krijojë çudira

Filarmonia e Sofjes do të mbajë një koncert në sallën e Vjenës Musikverein. Në programin e Orkestrës Simfonike Kombëtare nën drejtimin e dirigjentit Najden Todorov është suita groteske  “Xha Ganjo” nga klasiku bullgar  Veselin Stojanov dhe..

botuar më 22-05-17 9.24.PD

Basi i operës Sllavin Peev: Le të tingëllojnë më shumë dhe më shpesh veprat bullgare në salla

Tre muzikantë të shquar klasikë do të prezantojnë në Plovdiv një koncert të dhomës të titulluar "Rapsodia Bullgare" vetëm me vepra të kompozitorëve të njohur bullgarë . Koncerti është në sallën “Sëedinenie” /Bashkimi/ më 16 maj dhe është në..

botuar më 22-05-14 11.45.PD