Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vala e Omikronit do të intensifikohet, por mund të jetë e fundit për pandeminë

Foto: arkiv

Ajo që po ndodhte 2-3 javë më parë në Evropën Perëndimore tashmë po vërshon pjesën lindore, tha për BNT Doc. Angell Kunçev, kryeinspektor shtetëror shëndetësor. Ai pret që numri i të infektuarve me Covid të vazhdojë të rritet.

“Një nga cilësitë më të pakëndshme të Omikronit është se ai arriti të anashkalojë pjesërisht imunitetin nga vaksinat, përqindja ra ndjeshëm nja 50-60-70 për qind, por nëse keni një dozë përforcuese, mbrojtja tani është nja 70-80 për qind, gjë që nuk është aspak i vogël”, komentoi Kunçev.

Ka të ngjarë që varianti Omikron t’i japë fund pandemisë. Pas verës, Omikron do të mësohet me trupin tonë dhe do të bëhet një sëmundje e përvitshme që do ta hasim, siç gripi supozon Kunçevi.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 13 gradë, në kryeqytet do të jetë 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Do të fryjë erë e lehtë nga veriperëndimi. Temperaturat maksimale do të rriten dhe do të lëvizin ndërmjet 28..

botuar më 22-05-20 8.25.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri i bëri thirrje Presidentit për të thirrur Këshillin Konsultativ të Sigurisë Kombëtare për Maqedoninë e Veriut

Kryeministri Kirill Petkov i bëri thirrje Presidentit Rumen Radev që të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për gjendjen e negociatave ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ai theksoi se qeveria e tij nuk do të ndërmarrë veprime nën..

botuar më 22-05-20 7.56.MD
Video fjalimi i Kalina Konstantinovës

Programi i ri humanitar për refugjatët ukrainas është i hapur edhe për hotelet

Në programin e ri humanitar për akomodimin e personave me mbrojtje të përkohshme do të mund të marrin pjesë edhe bazat shtetërore për pushime dhe vendet e akomodimit të regjistruara në Regjistrin Kombëtar të Turizmit, njoftoi shërbimi për shtyp i..

botuar më 22-05-20 7.28.MD