Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për herë të parë mbi 11 mijë të sapo infektuar me koronavirus

Foto: arkiv

Për herë të dytë këtë javë në Bullgari u regjistrua një numër rekord i të infektuarve të rinj me koronavirus – 11 181. Kjo është me 1185 të infektuar më shumë se një ditë më parë. Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit të Unifikuar të Informacionit. Përqindja e mostrave pozitive është gjithashtu në rritje - 24.3 nga 45 956 testet e kryera. Numri i rasteve aktive është gjithashtu rekord – 170 095.

78 për qind e të sapo infektuarve nuk kanë vaksina. Shumica e rasteve të reja janë në Sofje - 3320, në Plovdiv - 1348 dhe në Burgas - 878. Në spital trajtohen 5259 pacientë, 554 prej tyre në reparte të kujdesit intensiv.

Mbi 84 për qind e 660 të sapopranuarve në spitale nuk janë të vaksinuar. 91 persona vdiqën dhe 92 për qind e tyre nuk ishin të imunizuar. Të shëruarit janë 1756 veta.

Të martën u dhanë 18 990 doza të vaksinës kundër koronavirusit. 1 967 200 persona janë me imunizimin e përfunduar. 527 042 veta kanë gjithashtu një dozë përforcuese.


Më shumë nga rubrika

Këtë fundjavë Plovdvi do të jetë mikpritës i Festivalit të artit rrugor 6Fest

Këtë fundjavë – më 21 dhe 22 maj, në Plovdiv do të zhvillohet programi kryesor i Festivalit të Arteve Rrugore 6Fest. Edicioni i dhjetë jubilar është pjesë e programit të Plovdivit - Kryeqyteti Evropian i Kulturës. Të shtunën, më 21 maj ,..

botuar më 22-05-21 6.50.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 13 gradë, në kryeqytet do të jetë 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Do të fryjë erë e lehtë nga veriperëndimi. Temperaturat maksimale do të rriten dhe do të lëvizin ndërmjet 28..

botuar më 22-05-20 8.25.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri i bëri thirrje Presidentit për të thirrur Këshillin Konsultativ të Sigurisë Kombëtare për Maqedoninë e Veriut

Kryeministri Kirill Petkov i bëri thirrje Presidentit Rumen Radev që të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për gjendjen e negociatave ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ai theksoi se qeveria e tij nuk do të ndërmarrë veprime nën..

botuar më 22-05-20 7.56.MD