Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Prof. Radka Argirova: Piku i Omikronit është deri në 2 javë

Prof. Radka Argirova
Foto: BGNES

Masat shumë më të rrepta dhe një bllokim i mundshëm do të jenë në përputhje me planin e ri kombëtar për të luftuar pandeminë Covid-19. Kështu tha për BNT virologia Prof. Radka Argirova, këshilltare e kryeministrit për pandeminë Covid-19. Lidhur me të dhënat rekord për raste të reja në Bullgari gjatë ditëve të fundit, ajo sqaroi se këta nuk janë të sëmurë, por të sapoinfektuar. Sipas saj, plani i ri tani për tani po funksionon. “Kulmi i Omikron po vjen – mendoj se do të ndodhë pas 2 javësh, pastaj do të fillojë një rënie”, parashikoi virologu. Është herët për të hequr certifikatën e gjelbër, theksoi ajo.


Më shumë nga rubrika

Presidenti francez Macron

Demarshi francez për përshpejtimin e negociatave Sofje - Shkup

Franca është e gatshme të mbështesë Bullgarinë në mënyrë që vendi të mos humbasë aftësitë e tij mbrojtëse derisa Shtetet e Bashkuara të dërgojnë avionët F-16 . Kjo u bë e ditur nga Presidenca pas një bisede telefonike mes Presidentit bullgar dhe..

botuar më 22-05-19 10.45.PD

Numër rekord i të kuruarve nga Covid-19 në 24 orët e fundit – 10 545 veta

Në 24 orët e fundit janë shënuar 275 raste të reja me Covid në vend, ose 182 më pak se një ditë më parë. Mbi 65% prej të infektuarve rishtazi nuk janë vaksinuar. 4.5% e 6114 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Numri..

botuar më 22-05-19 9.22.PD

Presidenti kërkoi nga Shtetet e Bashkuara mbështetje për ushtrinë dhe sigurinë bullgare

Presidenti Rumen Radev ngriti çështjen e mbështetjes në kohë për aftësitë mbrojtëse të Bullgarisë në një takim me Ndihmës Sekretaren e Shtetit të SHBA-së për çështjet evropiane dhe euroaziatike Karen Donfried . Lufta e Rusisë kundër Ukrainës po..

botuar më 22-05-19 9.04.PD