Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një rënie drastike e të shëruarve nga Covid në 24 orët e fundit

Foto: Pixabay

8932 janë të infektuarit me Covid në vend gjatë 24 orëve të fundit. Mbi 77 për qind e tyre nuk kanë vaksina kundër koronavirus. Më shumë se 22 për qind e 39 445 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Numri i të infektuarve të rinj u ul me 1228 krahasuar me një ditë më parë.

Numri i pacientëve të regjistruar aktiv u rrit me 8464 dhe tani është 187 765. Në spitale u shtruan 529 të infektuar. 81.5 për qind e tyre nuk janë të imunizuar.

Në spital janë të shtruar 5198 pacientë. 530 janë në terapi intensive.

87 persona me Covid të konfirmuar vdiqën në 24 orët e fundit. 78 prej tyre nuk kishin vaksina. Vetëm 381 u shëruan dhe në krahasim me një ditë më parë ata ranë më shumë se dy herë.

Të enjten u dhanë 19 191 vaksina. Me imunizimin e përfunduar janë 1 973 224 persona. Me dozën e tretë janë 555 333 bullgarë.


Më shumë nga rubrika

Këtë fundjavë Plovdvi do të jetë mikpritës i Festivalit të artit rrugor 6Fest

Këtë fundjavë – më 21 dhe 22 maj, në Plovdiv do të zhvillohet programi kryesor i Festivalit të Arteve Rrugore 6Fest. Edicioni i dhjetë jubilar është pjesë e programit të Plovdivit - Kryeqyteti Evropian i Kulturës. Të shtunën, më 21 maj ,..

botuar më 22-05-21 6.50.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 13 gradë, në kryeqytet do të jetë 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Do të fryjë erë e lehtë nga veriperëndimi. Temperaturat maksimale do të rriten dhe do të lëvizin ndërmjet 28..

botuar më 22-05-20 8.25.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri i bëri thirrje Presidentit për të thirrur Këshillin Konsultativ të Sigurisë Kombëtare për Maqedoninë e Veriut

Kryeministri Kirill Petkov i bëri thirrje Presidentit Rumen Radev që të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për gjendjen e negociatave ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ai theksoi se qeveria e tij nuk do të ndërmarrë veprime nën..

botuar më 22-05-20 7.56.MD