Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rritje e lartë e PBB-së dhe deficit i lartë përcaktohen në buxhetin e vitit 2022

Foto: pixabay

Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Financave Asen Vasillev prezantoi projektbuxhetin për vitin 2022, të cilin do ta paraqesë në Parlament. Ai e quajti atë një buxhet të rritjes ekonomike, që nuk jep para me kapele e në thasë, por investon në njerëz, projekte dhe infrastrukturë. Të hyrat e pritshme janë mbi 29 miliardë euro, ndërsa kostot e planifikuara janë mbi 32.2 miliardë euro.

Pritet që PBB të rritet deri në 4.8 për qind dhe deficiti në 4.1 për qind. Vendi do të marrë 3.5 miliardë euro kredi të reja, 1.5 miliardë për të rifinancuar borxhet e vjetra.

Nga 1 prilli, paga minimale do të rritet nga 323 në 363 euro. Pensionet do të rriten me 6.1 për qind nga 1 korriku. TVSH-ja nga 20 për qind nuk ​​do të ndryshojë, tha Vasilev.

Do të ketë një përditësim buxhetor në korrik.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 19 majin

Gjatë natës vranësitë mbi rajonet ekstreme jugore do të çahen dhe zvogëlohen dhe do të jetë i kthjellët në të gjithë vendin. Era në shumicën e zonave do të pushojë. Paradite do të jetë e freskët, ndërsa në disa vende, kryesisht përgjatë rrjedhjes..

botuar më 22-05-18 8.25.MD
Karen Donfried

Ndihmës Sekretarja amerikane e Shtetit për Çështjet Evropiane është për vizitë në Bullgari

Ndihmës Sekretarja e Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Karen Donfried është për vizitë në Bullgari më 18 dhe 19 maj. "Kjo vizitë e diplomatit më të lartë të SHBA në Evropë është tani për tani e fundit në një seri angazhimesh të nivelit të..

botuar më 22-05-18 7.53.MD

Italia merr një rol udhëheqës në grupin luftarak shumëkombësh në Bullgari

Me vendim të Këshillit të Ministrave, Italia merr rolin e "shtetit kornizë" të grupit luftarak shumëkombësh në Bullgari. “Roli udhëheqës i Italisë” do të thotë se ajo do të vendosë deri në 800 ushtarakë me armët, pajisjet dhe makineritë e..

botuar më 22-05-18 6.43.MD