Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Radev ndaj Kovaçevskit: Të mos zvarritemi më dhe të bëjmë përparim në tema të rëndësishme

Dimitër Kovaçevski dhe Rumen Radev
Foto: arkiv

Në takimin me Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Dimitër Kovaçevski, Presidenti Rumen Radev shprehu kënaqësinë për punën e dy qeverive. Ai bëri thirrje që e njëjta mënyrë të përdoret në zgjidhjen e çështjeve të hapura politike: “Le të sqarojmë përfundimisht detyrat afatshkurtra që duhet të zgjidhim përpara se të fillojmë negociatat”.

Nga ana e tij, Dimitër Kovaçevski tha se një dialog i hapur dhe i sinqertë mund të çojë në zgjidhje. “Bullgaria është një anëtare e BE për 15 vjet - jo vetëm për të hapur derën për Maqedoninë e Veriut, por edhe për të ndarë përvojën”, tha ai. Ndër rezultatet pozitive, Kryeministri i Maqedonisë Veriore theksoi krijimin e komisionit në fushën e integrimeve evropiane, hapjen e ardhshme të linjës ajrore Sofje-Shkup dhe identifikimin e Korridorit 8 si prioritet.

Pas takimit sy më sy, Rumen Radev ngriti çështjen e të drejtave të qytetarëve të Maqedonisë së Veriut me identitet bullgar. “Përfshirja e këtyre bullgarëve maqedonas në Kushtetutë, duke garantuar barazinë e tyre me pjesët e tjera të kombit, do t’i mundësojë Bullgarisë të hapë derën për fillimin e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian”, tha kreu i shtetit.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 24 majin

Të martën temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 14 gradë, në kryeqytet 12 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Nga perëndimi në lindje do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave me reshje lokale të shkurtra. Temperaturat..

botuar më 22-05-23 8.25.MD

Kryeministri u përkul para varrit të Shën Kirill në Romë

Kryeministri Kirill Petkov u përkul para varrit të Shën Kirilit në Bazilikën Romake “Shën Klemente”. “Neve na takon të vazhdojmë traditën e Kirilit dhe Metodijt dhe të ruajmë shkrimin bullgar”, tha Petkov. “Të mbani fort anijen e shtetit..

rinovuar më 22-05-23 7.56.MD

Numri i refugjatëve ukrainas në Bullgari është në rënie

Në dy javët e fundit në vendin tonë ka 99 mijë refugjatë ukrainas ose 6 mijë më pak. Sipas statistikave të portalit “Bullgaria për Ukrainën”, që nga fillimi i luftës në Ukrainë, në Bullgari kanë hyrë 280 mijë ukrainas, nga të cilët 107 400 u është..

botuar më 22-05-23 7.49.MD