Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gati 10 000 janë të infektuar rishtazi me Covid

Foto: pinterest

9916 janë rastet e reja me koronavirus në vend për 24 orët e fundit. Ato janë me 2483 më pak se një ditë më parë. 76.4 për qind e pacientëve të rinj nuk janë të imunizuar. Më shumë se 26 për qind e 37 587 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg.

Numri i të sëmurëve aktiv u rrit me 5302 në 222 161. Në spitale u pranuan 624 pacientë, 83.6 për qind e të cilëve nuk kanë vaksina. Në spital trajtohen 5372 pacientë. 519 persona janë në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit 70 njerëz vdiqën me Covid të konfirmuar. 60 prej të vdekurve nuk kishin një kurs të përfunduar imunizimi. Të shëruarit janë 4814.

Të mërkurën u dhanë 11 873 vaksina. Me imunizimin e përfunduar janë

1 983 763 persona. Prej tyre, 588 403 kanë një dozë të tretë përforcuese.


Më shumë nga rubrika

Këtë fundjavë Plovdvi do të jetë mikpritës i Festivalit të artit rrugor 6Fest

Këtë fundjavë – më 21 dhe 22 maj, në Plovdiv do të zhvillohet programi kryesor i Festivalit të Arteve Rrugore 6Fest. Edicioni i dhjetë jubilar është pjesë e programit të Plovdivit - Kryeqyteti Evropian i Kulturës. Të shtunën, më 21 maj ,..

botuar më 22-05-21 6.50.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 13 gradë, në kryeqytet do të jetë 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Do të fryjë erë e lehtë nga veriperëndimi. Temperaturat maksimale do të rriten dhe do të lëvizin ndërmjet 28..

botuar më 22-05-20 8.25.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri i bëri thirrje Presidentit për të thirrur Këshillin Konsultativ të Sigurisë Kombëtare për Maqedoninë e Veriut

Kryeministri Kirill Petkov i bëri thirrje Presidentit Rumen Radev që të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për gjendjen e negociatave ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ai theksoi se qeveria e tij nuk do të ndërmarrë veprime nën..

botuar më 22-05-20 7.56.MD