Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Galeria e Arteve të Bukura në qytetin Varna prezanton kryevepra në një ekspozitë

Foto: BGNES

Sipas një tradite Galeria e Arteve të Bukura në qytetin Varna shënon  Vitin e Ri me prezantimin e pasurive të fondit të saj. Ekspozita “Zhanre në pikturim” paraqes afro 100 vepra të 65 krijuesve të rëndësishëm bullgar, talenti i të cilëve u shfaq që nga dekadat e para të shekullit XX e deri në ditët tona.

Ndër tablotë e përzgjedhura janë ato të disa piktorëve nga qyteti Varna veprat e të cilëve ishin të frymëzuara nga deti si Mario Zhekov, Georgi Vellçev, Hristo Kavarnalliev. Në ekspozitë prezantohen disa nga veprat e themeluesit të Galerisë së Arteve të Bukura në qytet Janko Marinov, si dhe të mjeshtërve të tjerë në portretet, peizazhet etj,

Sipas kritikes së artit dhe drejtoreshë e galerisë Dorotea Pavllova, një interes përbëjnë edhe piktura “Samovar” e piktores Vera Nedkova dhe “Portreti i M. Mihajllov” nga një prej grave piktore të para në artin bullgar Elena Karamihajllova.

Ekspozita në Galerinë e Arteve Figurative në qytetin Varna mund të shihet deri në fund të shkurtit me respektim të të gjitha masave antiepidemike.

Përpilues: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova


Më shumë nga rubrika

Sofja dhe petkat e saj të pikturuara

Ditët e fundit të vitit të kaluar 2023, një nga piktorët më të mirë të grafitit në Bullgari Nasimo dhe ekipi i tij Fine Graff Art njoftuan në faqen e tyre në Facebook se do të dhurojnë të gjitha të ardhurat e marra rishtazi, nga riprodhimet dhe puna e..

botuar më 24-02-04 10.45.PD
Piktura

Një pikturë e Zhorzh Papazovit tani është pjesë e koleksionit të Qendrës “Georges Pompidou” në Paris

“Ëndërrimi” – kështu quhet piktura e Zhorzh Papazovit, e cila tashmë është pjesë e koleksionit të qendrës “Georges Pompidou” në Paris. Kjo është piktura e parë e artistit bullgar që gjendet në koleksionin e Muzeut Kombëtar Francez të Artit Modern,..

botuar më 24-02-04 9.25.PD
Foto: facebook.com/gallerysynthesis.bg

"Së bashku për një kohë të shkurtër" - një ekspozitë për brezin Y në Bullgari

Deri më 2 prill, banorët e Sofjes dhe mysafirët e kryeqytetit mund të njihen me një ekspozitë kurioze. Galeria "S inteziz " prezanton librin me fotografi të fotografit të ri dokumentar Denisl l av Sto jç ev me titullin "Së bashku për një kohë..

botuar më 24-02-03 9.05.PD