Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Do të rifillojë së punuari linja e tragetit Ruse-Gjurgevo

Foto: mtc.government.bg

Ministri i Transportit Nikollaj Sëbev u takua me Ministrin rumun të Transportit dhe Infrastrukturës Sorin Grindianu si pjesë e një nisme për të lehtësuar trafikun midis dy vendeve. Në takim, të dy ministrat ranë dakord për rifillimin e linjës së tragetit Ruse-Gjurgevo më së voni deri në qershor, për të lehtësuar trafikun kufitar.

Dy ministrat shprehën shpresën se rinovimi i urës së Danubit pranë Ruses do të fillojë këtë vit dhe do të përfundojë në pranverën e vitit të ardhshëm. Do të fillojnë gjithashtu punime intensive të hulumtimit të mundësive për ndërtimin e urave të reja midis dy vendeve. Pritet të nënshkruhet një rregullore në mars midis ministrive rumune dhe bullgare të transportit për të rregulluar kalimin e të gjitha automjeteve dhe pasagjerëve.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria pranoi propozimin francez për Maqedoninë e Veriut dhe BE

Me 170 vota pro, 36 kundër dhe 21 abstenime, parlamenti miratoi dhënien e dritës jeshile për fillimin e negociatave midis Maqedonisë së Veriut dhe BE-së. Dokumenti vendos si kushte: -Zbatimi efektiv i Marrëveshjes së Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë..

botuar më 22-06-24 2.38.MD
Kirill Petkov

Sipas kryeministrit, pas dorëheqjes së tij, Bullgaria do të mbajë një qëndrim pro-rus

Një kabinet zyrtar i emëruar nga Rumen Radev mund të përfundojë shpejt një marrëveshje me “Gazprom” dhe Bullgaria të bie dakord të paguajë në rubla për gazin. Kështu tha në një intervistë për gazetën britanike “Guardian” Kryeministri Kirill Petkov...

botuar më 22-06-24 12.21.MD

Mbi 10 për qind është përqindja e të sapoinfektuarve me Covid në ditë

320 janë rastet e reja me Covid në vend për 24 orët e fundit ose 16 më pak krahasuar me një ditë më parë. Mbi 58.7 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 10.21 për qind e 3135 testeve të kryera janë pozitive, krahasuar..

botuar më 22-06-24 9.50.PD