Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sofja është mikpritëse e një turneu të një sporti pak të njohur në vendin tonë – padelit

Foto: tennis.bg

Kryeqyteti ynë është mikpritës i një turneu dyditor të padelit më 2 dhe 3 prill. Ky do të jetë turneu i parë i këtij sporti në Bullgari, ku do të marrin pjesë 32 lojtarë bullgarë nga sporte të ndryshme raketash. Vitin e kaluar, Federata Bullgare e Tenisit u bë anëtare e Federatës Botërore të Padelit. Një shenjë e qartë se ky sport do të zhvillohet në Bullgari është procesi i filluar i projektimit të një baze për padel, e menaxhuar nga Federata Bullgare e Tenisit. Këtë vit do të ketë edhe një kurs për trajnerë të këtij sporti, si dhe një Kampionat Kombëtar.

Sporti është krijuar në vitin 1969 në Meksikë dhe po përhapet gradualisht në shumë vende të Evropës, duke përfshirë Spanjën, Italinë, Portugalinë, Francën dhe të tjera.

Përpiloi: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Katër sportistë bullgarë u bënë kampionë të Ballkanit

Gjashtë medalje fituan sportistët bullgarë në Kampionatin Ballkanik për djem dhe vajza nën 20 vjeç, i cili u zhvillua në datat 16-17 korrik në Denizli të Turqisë. Një sensacion të vërtetë bëri Bozhidar Sarabojukov, i cili brenda 1 ore mori titujt..

botuar më 22-07-18 3.02.MD
Borjana Kalejn

Borjana Kalejn është bullgarja e parë që fiton medaljen e artë nga Lojërat Botërore në SHBA

Borjana Kalejn fitoi titullin në finalen me rreth në Lojërat Botërore të Sporteve dhe Disiplinave Joolimpike të zhvilluara në Birmingam të SHBA-së. Ajo kaloi kualifikimet dhe hyri në finalet e rrethit dhe topit me pikët më të larta të mundshme. Për..

botuar më 22-07-13 11.52.PD
Ivet Llallova

Ivet Llallova merr pjesë në zgjedhjet për Komisionin pranë Atletikës Botërore

Vrapuesja më e mirë bullgare Ivet Llallova-Kolio është në mesin e 12 atleteve të atletikës që do të rivalizojnë për gjashtë vende në Komisionin e Sportistëve pranë Atletikës Botërore. Të gjithë atletët e akredituar për Kampionatin Botëror të..

botuar më 22-07-12 6.51.MD