Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Grigor Dimitrov do të luajë në raundin e tretë të Roland Garros

Grigor Dimitrov
Foto: EPA/BGNES

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov u kualifikua në raundin e tretë të Kampionatit të Hapur të Francës. Dimitrov mundi Borna Coric të Kroacisë me 6:0, 6:4, 6:3 në gati dy orë. Ashtu si suksesi i startit ndaj Marcos Chiron, bullgari i renditur në vendin e 18 në skemë, nuk i dha një set kundërshtarit. Dimitrov përmirësoi arritjen nga tre paraqitjet e tij të fundit në Grand Slam kur eliminohej në raundin e dytë. Rezultati i tij më i mirë në Roland Garros ishte dy çerek finalja e vitit 2020, kur humbi nga greku Stefanos Tsitsipas.

Rivali i radhës i bullgarit në Paris do të jetë i 15-ti në skemën e turneut, argjentinasi Diego Shvarcman.


Më shumë nga rubrika

Gabriella dhe Stefani Stoevi

Motrat Stoevi e nisën me fitore në Turneun e Badmintot në Kuala Lumpur

Tri herë kampionet e Evropës Gabriella Stoeva dhe Stefani Stoeva nisën me fitore në dyshe për femra në Turneun e Badmintonit "World Tour Super 500" në Kuala Lumpur (Malajzi). Bullgaret u renditën në vendin e tetë në skemën fituan kundër Pooja Dandu..

botuar më 22-07-05 6.18.MD

Bullgaret mposhtën Poloninë dhe mbeten në Ligën e Kombeve të Volejbollit

Kombëtarja e volejbollit për femra mbetet në Ligën e Kombeve - VNL edhe në vitin 2023. Kjo ndodhi pas fitores ndaj Polonisë me rezultat 3:1 në Sofje. Kjo ishte ndeshja e fundit për bullgaret në fazën grupore të Ligës. Të udhëhequra nga trajneri Lorenzo..

botuar më 22-07-04 12.11.MD
Aleksandër Nikollov (në të djathtë)

Një bullgar është volejbollisti numër 1 në kampionatin e kolegjeve amerikane

Ylli në ngritje i volejbollit bullgar Aleksandër Nikollov u zgjodh lojtari më i mirë i kampionatit të kolegjeve amerikane - NCAA për sezonin 2021/2022. Lajmin e njoftoi në Facebook Ambasada e SHBA-së në Sofje. “Përgëzojmë Aleks Nikolovin nga..

botuar më 22-06-30 2.14.MD