Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

9 për qind TVSH për vajin dhe zero për bukën propozon Komisioni i Bujqësisë

Foto: arkiv

Të ulet TVSH-ja për vajin e lulediellit, frutat dhe perimet në 9 për qind nga 1 korriku për një vit – këtë e propozon Kryetari i Komisionit Parlamentar për Bujqësi Pllamen Abrovski së bashku me kolegët e tij nga “Ka një popull të tillë”. Propozimi u paraqit para votimit të dytë të përditësimit të buxhetit të shtetit. Sipas motiveve, ulja e TVSH-së do të mbajë sa më të ulët rritjen e çmimeve dhe do të ruajë, ndonëse pjesërisht, fuqinë blerëse të popullsisë. Zero TVSH në miell për të njëjtën periudhë propozohet gjithashtu për të ulur ndikimin e çmimeve të larta të bukës në familje.


Më shumë nga rubrika

Gjendja e dy fëmijëve nga Serbia të lënduar në aksidentin në autostradën“Trakia” është stabile

Gjendja e dy fëmijëve serbë që mbetën të plagosur në aksidentin në autostradën “Trakia” dhe u trajtuan më pas në spitalin e urgjencës “Pirogov” në Sofje, tani është stabile dhe parashikimet për ta janë të mira, thuhet në njoftimin zyrtar të..

botuar më 22-08-18 12.53.MD

Interkonektori i gazit nga Greqia lidhet me rrjetin bullgar

Gazsjellësi Greqi-Bullgari është lidhur me sukses me rrjetin kombëtar dhe tranzit bullgar të transmetimit të gazit. Lidhja e infrastrukturës së dy operatorëve të pavarur të transmetimit për Bullgarinë - ICGB dhe "Bulgartransgaz" është kryer në datën..

botuar më 22-08-18 12.22.MD

Shablla feston Ditën Ndërkombëtare të Farit

Qyteti i Shabllës shënon Ditën Ndërkombëtare të Farit me hapjen madhështore të farit të tij të rinovuar. Fari i Shabllës ndodhet në pikën më lindore të Bullgarisë dhe është më i vjetri në bregun tonë të Detit të Zi. Ai është 32 metra i..

botuar më 22-08-18 11.53.PD