Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mosmarrëveshjet politike po vonojnë vendimin për Maqedoninë e Veriut

Foto: Georgi Cvetkov, BNR

Propozimi francez mbi kazusin e Maqedonisë së Veriut pengoi seancën parlamentare të 23 qershorit. Mosmarrëveshja filloi gjatë një këshilli të kryetarëve para takimit. Partia “Vëzrazhdane” akuzoi “Bullgarinë Demokratike” për “tradhti” sepse kreu i grupit të tyre parlamentar, Hristo Ivanov, foli me ambasadorin francez dhe diskutoi afatet për pranimin e propozimit francez. Hristo Ivanov e konfirmoi bisedën dhe tha se propozimi është një arritje serioze për Bullgarinë.

Më pëlqen propozimi francez. Për të duhet të vendosë parlamenti, kërkoi nga Brukseli Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov. Ai akuzoi parlamentin, opozitën dhe Presidentin Rumen Radev për vonesë të vendimit.

Më shumë nga rubrika

Pjesëmarrja e votuesve në zgjedhje është 39,40%

39.40% ka qenë pjesëmarrja në zgjedhjet e parakohshme parlamentare në orën 20:00 të datës 2 tetor, njoftoi KQZ. Të drejtën e votës e kanë shfrytëzuar 2 601 696 shtetas bullgarë. Për krahasim, në zgjedhjet parlamentare në prill, pjesëmarrja ka qenë..

botuar më 22-10-04 2.54.MD
Nënpresidentja Ilijana Jotova

Parlamenti i ri ka të ngjarë të mblidhet javën e ardhshme

Presidenti Rumen Radev do të vendosë se kur do ta thërrasë Kuvendin në afatin e përcaktuar me Kushtetutë. Ka gjasa që kjo të ndodhë javën e ardhshme. Këtë e bëri të ditur Nënpresidentja Ilijana Jotova për BNR. Sipas saj, mundësia për formimin..

botuar më 22-10-04 2.41.MD
Bojko Borisov

GERB nuk do të qeverisë me DPS, “Vëzrazhdane” dhe “Ngritja Bullgare”

Populli tha: “Mjaft me grindjet tuaja, gjeni një rrugë”, tha kreu i GERB-it, Bojko Borisov, duke komentuar rezultatet e zgjedhjeve parlamentare. Asgjë ndryshe nuk do të ndodhë në zgjedhjet e ardhshme. Populli nuk i ka dhënë askujt të..

botuar më 22-10-04 1.36.MD