Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Këshilli i Ministrave miratoi pozitën e vendit për propozimin e Presidencës franceze për Maqedoninë e Veriut

Foto: BGNES

Këshilli i Ministrave miratoi pozitën e vendit tonë për propozimin e Presidencës franceze për qëndrim të përbashkët të Bashkimit Evropian për fillimin e negociatave me Republikën e Maqedonisë së Veriut.Ajo i përgjigjet vendimit të Kuvendit Popullor, sipas të cilit do të heqim veton, me kusht që Shkupi do të angazhoht të përmbushë kërkesat e Sofjes gjatë këtyre negociatave. Një protokoll dypalësh midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut duhet të bihet dakord - dokumenti është gjithashtu pjesë e kornizës negociuese, njoftoi shërbimi për shtyp i qeverisë.


Më shumë nga rubrika

Gati 24% e mostrave të Covid-19 janë pozitive

Rastet e reja me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit janë 355. Sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar Informativ, 23,72% e 1496 testeve të kryera kanë rezultuar pozitive. Janë 1036 të shtruar në spital, nga të cilët 55 janë në repartin e terapisë..

botuar më 22-08-15 10.26.PD

Aksident i rëndë në autostradën "Trakia" me një autobus serb

Një autobus me regjistrim serb është rrotulluar në kilometrin 216 të autostradës "Trakia" (A-1) në drejtim të Sofjes pak pas orës 20:00 të ditës së diel më 14 gusht. Në autobus udhëtonin 49 persona - fëmijë dhe të rritur. Fëmijët janë pjesë e..

rinovuar më 22-08-15 9.49.PD

Një organizatë joqeveritare kërkoi garanci se nuk do të negocijohet me “Gazprom”

Shoqata civile BOEC dorëzoi Ministrisë së Energjetikës një kërkesë që Ministri në detyrë i Energjetikës Rosen Hristov të garantojë se nuk do të negociojë me “Gazprom” për furnizim me gaz. Sipas Georgi Georgiev nga shoqata, nuk ka garanci se edhe..

botuar më 22-08-12 7.36.MD