Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Turqit po tregojnë interes për bregun bullgar të Detit të Zi

Foto: Facebook /Plazhi Veleka

Gjithnjë e më shumë turistë turq duan të vizitojnë Bullgarinë, njoftuan operatorët turistikë turq që vizituan qytetin bregdetar Varna, njoftoi BNT. Posaçërisht për ta u organizua një turne informues me një vizitë në pushimoret për turizmin gjatë gjithë vitit dhe fenomene historike përgjatë Detit të Zi. Prej shumë vitesh, turistët nga Turqia vizitojnë kryesisht pushimoret dimërore bullgare, por interesi për Detin e Zi po rritet, veçanërisht tek pasardhësit e atyre që emigruan nga Bullgaria.

Problemi më i madh, sipas industrisë, janë vizat për mysafirët turq. Ato lëshohen në Bursa dhe në konsullatat në Edrene, Stamboll dhe Ankara, por procedura zgjat më shumë se 2 javë. Ndërsa për Greqinë, turqit marrin viza në bordin e trageteve me të cilët mbërrijnë.


Më shumë nga rubrika

Kulla e sahatit – një nga emblemat e qytetit Berkovica

Berkovica - njihuni me këtë "parajsë" të bekuar të Bullgarisë

"Dhe çfarë natyra e mrekullueshme këtu. Çfarë bukurie në këtë parajsë të panjohur!” – kështu patriku i letërsisë bullgare Ivan Vazov  i përshkruan përshtypjet e para nga qyteti i vjetër malor Berkovica, të shtrirë në Bullgarinë..

botuar më 23-12-02 12.15.MD
Kështjella

Historia, vera dhe natyra - Vidini, si një destinacion tërheqës për udhëtime lundrimi

"Zbuloni kështjellën "Baba Vida" - kështjella më e madhe mesjetare në Bullgari. Si alternativë , vizitoni një shtëpi vendase për një demonstrim të kosit tradicional bullgar dhe banicës së ëmbël një ëmbëlsirë që do të mund ta përgatisni edhe..

botuar më 23-11-26 12.30.MD
Foto: Free Sofia Tour

Pa pritshmëri dhe informacion paraprak, por të kënaqur – rritje e numrit të turistëve në fundjavë në Sofje

Turistët e huaj në Sofje janë rritur me 19% që nga koha para krizës së Covid-it, njofton Bashkia e Sofjes. Por ne nuk kemi nevojë për statistika për t'u bindur për interesin në rritje të të huajve për kryeqytetin bullgar - mjafton të ecësh në qendër për..

botuar më 23-11-23 7.20.PD