Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria nuk dëshiron përshkallëzimin e marrëdhënieve me Rusinë

Marin Rajkov
Foto: BGNES

Mbyllja e Ambasadës ruse në Sofje do të jetë gabim i Moskës dhe nuk ka asnjë arsye të vërtetë për këtë, tha për BNR diplomati Marin Rjikov, ish-Kryeministër në detyrë dhe Ministër i Jashtëm i Bullgarisë.

Ai mendon se mund të ketë pasoja për marrëdhëniet dypalëshe nëse ka një përshkallëzim, por sigurisht që nuk do të jetë nga Bullgaria. Rajkov, i cili është Ambasador i Bullgarisë në Britaninë e Madhe, hodhi poshtë sugjerimet se ka “përpjekje nga Londra dhe Uashingtoni për të reduktuar praninë e misioneve diplomatike ruse në Evropë”.

Diplomati vlerësoi lartë ndërmjetësimin francez midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut për anëtarësimin e Shkupit në BE, i cili nuk u bë në këtë nivel nga presidencat e mëparshme të BE-së.


Më shumë nga rubrika

Po festojmë 145 vjetorin e Epopesë së Shipkës

Sot Bullgaria feston 145 vjetorin e Epopesë së Shipkës. Kulmi i festimeve është përballë Monumentit të Lirisë në malin Shipka. Në ditët e nxehta të gushtit të vitit 1877, në betejat heroike në malin Shipka, u përcaktua përfundimi i Luftës..

botuar më 22-08-20 6.00.PD
Ministri Rosen Hristov

Bullgaria arriti marrëveshje për një cisternë me gaz të lëngshëm për muajin tetor

Sot , 19 gusht , Bullgaria ka arritur të negociojë një slot për shkarkimin e një cisternë me gaz të lëngshëm në Turqi dhe ka pranuar ofertën e "Shinier" për dorëzimin e një cisternë në tetor. Këtë e bëri të ditur Ministri i Energjisë nga..

botuar më 22-08-19 7.42.MD

Parashikimi i motit për 20 gushtin

Gjatë natës do të jetë i kthjellët dhe pothuajse i qetë. Të shtunën (20 gusht) do të mbajë mot kryesisht me diell dhe i nxehtë. Në orët e pasdites në zonat perëndimore do të fillojnë të zhvillohen vranësira dhe vende-vende do të ketë reshje..

botuar më 22-08-19 4.25.MD