Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria është në prag të valës së re Covid

Foto: BGNES

Bullgaria ndodhet në pragun e valës së radhës së Covid-19 dhe shtyrja e vaksinimit nuk do të çojë në asnjë të mirë. Këtë e komentoi Kryetari i Shoqatës Shkencore Bullgare të Farmacisë, Prof. Georgi Momekov, në kuadër të fushatës së Ministrisë së Shëndetësisë për përfitimet e imunizimit. Sipas Momekov, të dhënat shkencore tregojnë se doza përforcuese e vaksinës zvogëlon rrezikun e shtrimit në spital dhe vdekjes. Ai theksoi se në vend është e vaksinuar rreth 30 për qind e popullsisë.

Në lidhje me rritjen e numrit të rasteve me Covid-19, Ministria e Shëndetësisë rekomandon shmangien e grumbullimeve në vende publike dhe mbajtjen e maskave në ambiente publike në të mbyllur, dhe qytetarët me ankesa karakteristike të koronavirusit të izolohen dhe të konsultohen me mjekun.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria u kthye në zonën më të ulët të sëmundshmërisë së Covid

Sipas të dhënave të Qendrës Kombëtare të Sëmundjeve Infektive dhe Parazitare, shkalla dyjavore e incidencës së Covid është në rënie. E gjithë harta е treguesve të pandemisë është kthyer në zonën e gjelbër. Incidenca dy-javore ra nën 300 pacientë..

botuar më 22-08-11 1.48.MD

Drithërat e Ukrainës nuk do të shiten si drithëra bullgare

Nuk ka rrezik që drithi ukrainas të shitet si bullgar, sepse duhet të ketë një certifikatë prejardhjeje, tha për BNR Ministri i Bujqësisë Javor Geçev. Ai është kundër ndërhyrjes së shtetit në blerjen e prodhimit bujqësor, sepse çmimet janë..

botuar më 22-08-11 12.12.MD

Shteti dëshiron të negociojë me “Llukoill” për uljen e çmimeve të karburantit

Ministria e Energjetikës do të propozojë që qeveria të lëshojë një kredi prej 400 milionë euro për kompaninë shtetërore “Bullgargaz”, tha për BNT ministri përkatës Rosen Hristov. Synimi është që “Bullgargaz” të dalë në treg për financimin publik..

botuar më 22-08-11 11.18.PD