Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Karantinë më e shkurtër për të vaksinuarit kundër Covid-19

Foto: Pixabay

Të vaksinuarit kundër koronavirusit t’i nënshtrohen një karantine më të shkurtër është një ide që do të diskutohet të martën në këshillin e ekspertëve pranë Ministrisë së Shëndetësisë, njoftoi Ministri përgjegjës në detyrë Asen Mexhidiev. Sipas tij, nëse në ditën e pestë apo të shtatë testi antigjen i të karantinuarit rezulton negativ, ai do të mund të dal nga izolimi. “Problemi është se niveli i vaksinimit kundër Covid-19 në vendin tonë është shumë i ulët. Vendet që reduktuan karantinën kanë më shumë se 70 për qind të imunizuar, ndërsa tek ne janë rreth 30 për qind”, komentoi ministri. Ai tha gjithashtu se përgatitja e sistemit shëndetësor për një valë të re të mundshme Covid është një prioritet kryesor për ministrinë.


Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Rumen Radev: Do të punoj kundër tërheqjes së Bullgarisë në luftë

“Tavani i çmimit të gazit është një temë që vetëm po diskutohet për momentin. Liderët i rekomanduan KE-së që në këshillin e ardhshëm më 20 tetor të propozojë hapa që çmimet të kontrollohen, të ketë një reformë në tregun evropian të gazit”,  tha para..

botuar më 22-10-07 7.45.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10°, në Sofje rreth 5°. Paradite do të mbajë mjegull në ultësira dhe lugina. Para mesditës do të mbajë vranësira në Bullgarinë Lindore, por do të jetë pothuajse pa reshje. Në zonat e..

botuar më 22-10-07 6.50.MD

Javor Geçev: Gruri nga Ukraina çekuilibron seriozisht tregjet e brendshme

Në Bullgari gruri prodhohet në sasi shumë të mëdha në përputhje me të gjithë parametrat ekologjikë evropianë. Bullgaria është mike e Ukrainës, por mallrat që hyjnë prej andej nuk prodhohen në të njëjtin standard dhe çekuilibrojnë seriozisht tregun e..

botuar më 22-10-07 6.09.MD