Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Thesare të paçmuara në kriptën e Tempullit “Shën Aleksandër Nevski”

Muzeu i Artit të Krishterë në kriptën e Katedrales Patriarkale "Shën Aleksandër Nevski" në Sofje është krijuar në vitin 1965 dhe paraqet artin е krishterë në trojet bullgare. Koleksioni i tij i ikonave është ndër më të pasurat në botë. 

Foto: BGNES  


Më shumë nga rubrika

Në pritje të Krishtlindjeve

Humori festiv është kudo - në shumë qytete pemët e Krishtlindjeve tashmë janë të ndezur, pazaret e shumta tërheqin vizitorët me suvenire të bukura, pjata të shijshme dhe verë aromatike të zier. Këto ditë, në kryeqytetin e Sofjes shumë..

botuar më 22-12-02 7.45.MD

Peizazhet e vjeshtës nga Koprivshtica

Koprivshtica është një qytet i vogël i shtrirë në gjinjtë e malit Sredna Gora përgjatë rrjedhjes së lumit Topollnica. Koprivshtica – qyteti-muze, në të cilin historia dhe heronjtë e saj ende janë të gjallë Me rrugicat e tij me kalldrëm, me..

botuar më 22-11-04 4.05.MD

Vjeshta në malin Vitosha

Një nga pasuritë më të mëdha të banorëve të Sofjes është afërsia e malit Vitosha, ku mund të arrihet me transportin urban. Mali është një vend i dashur për turizëm, sport dhe shëtitje gjatë të gjitha stinëve të vitit, por është tepër e bukur në..

botuar më 22-10-21 3.38.MD