Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mike Pompeo: Bullgaria mund të bëhet një qendër energjetike për Evropën Juglindore

Foto: arkiv

Bullgaria mund të bëhet qendra energjetike e Evropës Juglindore, tha ish-Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo në një leksion në Sofje. Ai denoncoi agresionin rus në Ukrainë dhe akuzoi Perëndimin, duke përfshirë administratën e Joe Biden, se nuk i furnizon Kievit armë të mjaftueshme për ta fituar luftën më shpejt. Arma më e fortë e Moskës janë furnizimet energjetike, beson gjithashtu diplomati amerikan, sipas të cilit Evropa duhet të çlirohet nga furnizimet ruse dhe të mbështetet në burimet e veta. Është në këtë kuptim që Pompeo sheh një mundësi për zhvillimin e potencialit energjetik bullgar, njoftoi gazetarja e BNR Marta Mladenova. Ish-sekretari i shtetit bëri thirrje gjithashtu për rimëkëmbjen e minierave shist, që sipas tij është një hap i rëndësishëm drejt burimeve më të gjelbra të energjisë.

Pompeo ndodhet në Bullgari me ftesë të Kryetarit të Konfederatës së Punëdhënësve dhe Industrialistëve në Bullgari Kirill Domusçiev.


Më shumë nga rubrika

Institucionet kulturore, përfshirë BNR, janë gati të protestojnë

Strukturat e sindikatave KNSB (Konfederata e Sindikatave të Pavarura) dhe "Podkrepa" në institucionet kulturore dhe organizatat e ndryshme profesionale janë gati për një protestë në të cilën do ta lënë Bullgarinë pa ngjarje kulturore dhe do të..

botuar më 23-06-06 8.29.PD

Kuvendi Popullor zgjedh një qeveri të re

Kryetari i Kuvendit Popullor, Rosen Zheljazkov, thërret sot një mbledhje të jashtëzakonshme me tri pika – zgjedhjen e kryeministrit, miratimin e strukturës së Këshillit të Ministrave dhe zgjedhjen e Këshillit të Ministrave, njoftoi qendra e..

botuar më 23-06-06 6.05.PD

Parashikimi i motit për 6 qershorin 2023

Të martën do të jetë kryesisht me diell. Pas mesditës mbi malet në Bullgarinë Perëndimore do të zhvillohen vranësira dhe aty do të ketë reshje shiu. Temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 16°, në Sofje - 11°. Temperaturat maksimale do të..

botuar më 23-06-05 6.35.MD