Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Inflacioni personal i punëtorëve është 50 për qind

Foto: freepik.com

Nuk ka sektor pa tension social. “Njerëzit po varfërohen çdo ditë e më shumë, nëse ky proces nuk kontrollohet, tensioni social do të kthehet në bombë”, tha për BNR Todor Kapitanov, Nënkryetar i sindikatës më të madhe kombëtare – Konfederatës së Sindikatave të Pavarura në Bullgari.

Ai theksoi se nëse merren parasysh çmimet e mallrave të dorës së parë, inflacioni personal i çdo punonjësi është rreth 50 për qind. Në një situatë të tillë “është e pashmangshme rritja e të ardhurave në çdo sferë”, tha sindikalisti

Kapitanov tha se kërkesat për zhvillimin e negociatave për ngritjen e të ardhurave u parashtruan si para qeverisë së përkohshme, ashtu edhe në takimet e Konfederatës së Sindikatave të Pavarura dhe përfaqësuesve të partive që do të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme.


Më shumë nga rubrika

Një kompani prijëse automobilistike hap vende pune për 100 inxhinierë bullgarë

Një qendër e re kërkimi dhe zhvillimi për Evropën, e një kompanie lider në industrinë e automobilave, po hap dyert në Sofje. Kompania është prodhuese e pajisjeve elektronike për makina me më shumë se 300 filiale në mbi 40 vende dhe po hyn për herë..

botuar më 22-12-02 6.20.PD

Banka Kombëtare Bullgare rriti normën bazë të interesit në 1.3 për qind

Sektori bankar bullgar është i qëndrueshëm, hyrja e vendit në Eurozonë është një katalizator makroekonomik dhe politik që nuk duhet të humbasë, tha Dimitër Raev, guvernator i Bankës Kombëtare Bullgare – BNB para konferencës “Bankat dhe biznesi në..

botuar më 22-12-01 11.52.PD

Shkëmbimi ekonomik midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut do të rritet me ¼ në vitin 2022

Në fillim të dhjetorit në Shkup do të mbahet një forum bullgaro-maqedonas i biznesit. Në vitin 2022, tregtia dypalëshe pritet të kalojë 1 miliard euro, krahasuar me 747 milionë euro në vitin 2021. Vetëm për 8 muajt e parë të 2022, xhiroja është tashmë..

botuar më 22-11-29 12.35.MD