Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ditën e dytë nuk u raportua asnjë vdekje me Covid

Foto: EPA/BGNES

179 janë të sapo infektuar me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u ulën me 119 nga një ditë më parë. 61 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 15.77 për qind nga 1135 testet e kryera rezultuan pozitive, në 17.8 për qind të treguesit të dielën, sipas portalit coronavirus.bg.

Pacientët e regjistruar aktiv u rritën me 154 në 10 227. Në spitale u shtruan 31 të infektuar. 23 prej tyre ose 74.19 për qind nuk ​​janë të vaksinuar. Të shtruarit në spital u rritën me 7 në 607. Në terapi intensive janë 44 të infektuar.

Nuk ka asnjë vdekje të regjistruar me Covid të konfirmuar. U shëruan 15 veta.

Të dielën u bënë 10 vaksina.

Treguesit e së hënës janë të krahasueshme me një javë më parë. Atëherë u raportuan 188 infeksione të reja dhe një vdekje me Covid të vendosur. Ka një rritje të rasteve aktive në 10 227 nga 9462 dhe të shtrimeve në spital nga 484 në 607.


Më shumë nga rubrika

Ursula von der Leyen konfirmoi mbështetjen e KE-së për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen shprehu pritshmërinë e Bullgarisë që rezultatet e arritura nga vendi ynë të njihen nga të gjithë partnerët evropianë dhe se vendi ynë do t’i..

botuar më 22-11-25 7.34.MD
Rosen Hristov dhe Anies Panier-Ryunache

“Framatom” është gati të marrë pjesë në diversifikimin e karburantit bërthamor për Centralin Atomik Bërthamor “Kozlloduj”

Në një takim në Bruksel, ministri i energjetikës Rosen Hristov dhe kolegia e tij franceze Anies Panier-Ryunache diskutuan mundësitë e bashkëpunimit në fushën e energjisë me theks në energjinë gjeotermale dhe bërthamore. Në lidhje me bashkëpunimin..

botuar më 22-11-25 7.21.MD

Parashikimi i motit për 26 nëntorin

Gjatë natës , vranësirat në pjesën më të madhe të vendit do të zvogëlohen deri në kthjellime. Era do të dobësohet dhe në shumicën e zonave do të shuhet. Të shtunën në mëngjes , më 26 nëntor, moti do të jetë i ftohtë me temperatura..

botuar më 22-11-25 5.45.MD