Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Votimi në Bosilegrad kaloi pa probleme, por me shumë fletë votimi të pavlefshme

Foto: arkiv

230 bullgarë votuan në seksionin në Bosilegrad të Serbisë, njoftoi ekipi i Qendrës Kulturore dhe Informative atje pas përfundimit të ditës së zgjedhjeve. GERB-SDS mori më shumë vota - 71. “Po e vazhdojmë ndryshimin” mblodhi 37 fletëvotime, “Bullgaria Demokratike” – 17, “Vëzrazhdane” – 17, VMRO – 11, “Vrulli Bullgar” – 5, partitë e tjera morën një numër të vogël votash. Është befasues numri i madh i fletëvotimeve të pavlefshme - 42.

Dita e zgjedhjeve kaloi e qetë dhe pa incidente. Pjesëmarrja në votime raportohet si e ulët. Asnjë parti e vetme që ka marrë pjesë në zgjedhje nuk erdhi në Bosilegrad gjatë fushatës zgjedhore, komentojnë nga Qendra Kulturore.

Më shumë nga rubrika

Rumen Radev (majtas) dhe Rexhep Erdogan

Presidenti Rumen Radev u takua me Rexhep Erdogan në Stamboll

Bullgaria dhe Turqia janë fqinjë në një rajon kompleks dhe sfidues afër luftës në Ukrainë, kështu që bashkëpunimi midis Sofjes dhe Ankarasë është i rëndësishëm për stabilitetin e Evropës Juglindore. Kështu deklaroi presidenti Rumen Radev pas..

botuar më 22-12-09 5.47.MD

Parashikimi i motit për 10 dhjetorin 2022

Gjatë natës së të premtes duke u gdhirë e shtunë do të mbajë vranësira dhe reshje të dobëta shiu në vende të veçanta në Bullgarinë perëndimore dhe jugore. Të shtunën më 10 dhjetor do të mbajë mot kryesisht i vranët. Pas ndalimit të..

botuar më 22-12-09 5.35.MD
Gëllëb Donev

Kryeministri Gëllëb Donev: Të gjithë e dinë se Bullgaria i plotëson kriteret e Shengenit

Kriteret për anëtarësimin e Bullgarisë në Shengen, të cilat janë tërësisht teknike, janë mbuluar nga vendi ynë në vitin 2011. Këtë e dinë mirë të gjithë pjesëmarrësit në zonën Shengen, përfshirë qeveritë e Holandës dhe Austrisë. Këtë e deklaroi..

botuar më 22-12-09 5.21.MD