Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Grupe folklorike bullgare nga e gjithë bota takohen në Sofje

Foto: @Asociacioni i Grupeve Folklorike Bullgare

Formacione folklorike bullgare nga mbarë bota mblidhen në Sofje nga 11 deri më 13 nëntor 2022 në një takim seminar. Qëllimi është të vihet fillimi i një seri takimesh vjetore të udhëheqësve të formacioneve të ngjashme të bullgarëve jashtë shtetit. Këtë e tha për BTA Radosllava Nedjallkova, kryetare e Asociacionit të Grupeve Folklorike Bullgare jashtë Shtetit. Ka për t’u krijuar një bazë të të përditësuar të dhënash për numrin e grupeve që ekzistojnë jashtë shtetit. Sipas të dhënave jo zyrtare ata numërojnë më shumë se 100 në Evropë dhe po aq në Amerikë. 


Më shumë nga rubrika

Me urime për një vit plot shëndet dhe lumturi!

Prej shekujve pritja e Vitit të Ri është mes momenteve më të rëndësishme në traditën bullgare. Kjo nuk është thjesht një ndërrim i kalendarit, por një kufi, i cili duhet të kalohet me një varg ritesh dhe traditash. Ato fillojnë me ditët e para të muajit..

botuar më 23-01-01 1.05.PD

Tradita e Krishtlindjes e fshatit Pirgovo i këndon një heroi të rënë në betejën e Fushë Kosovës

Festimi i Krishtlindjes është ndër ditët më të rëndësishme dhe më të pritura të vitit. Pas punëve të vështira të korrjes në vjeshtë dhe përgatitjes për dimër, ditët e shkurtra dhe të errëta të dhjetorit duket sikur fillojnë të shkëlqejnë me..

botuar më 22-12-25 7.10.PD

Ditën e Ignat Hyjmbajtësit grupet e kolendarëve fillojnë përgatitjen për Krishtlindjen

Një nga përjetimet e paharrueshme, që krijon Muzeu i vetëm Etnografik në të hapur në Bullgari “Etëra” pranë qytetit Gabrovo është “Shkolla për Kolendarë”. Iniciativa e cila filloi në vitin 2017 është një lloj replikë origjinale e “ Shkollës për..

botuar më 22-12-20 5.45.PD