Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

UEFA sanksionoi Maqedoninë e Veriut për fyerjen e himnit bullgar

Foto: uefa.com

Federata e Futbollit të Maqedonisë së Veriut u gjobit nga UEFA me 14 500 euro për shkak të sjelljes së tifozëve të kombëtares gjatë ndeshjes me Bullgarinë në turneun e Ligës së Kombeve në Shkup.

Para fillimit të ndeshjes, himni kombëtar bullgar u shoqërua me fishkëllime nga tribuna në stadiumin “Toshe Proeski”, për të cilën Maqedonia e Veriut u gjobit me 10 mijë euro. 4500 të tjera është gjoba për objektet e hedhura nga tifozët vendas.

Futbollisti maqedonas Todor Todoroski, i cili mori karton të kuq për një faull shumë të rëndë ndaj futbollistit bullgar Marin Petkov, u suspendua me një ndeshje.

Bullgaria fitoi 1:0 në Shkup me golin e Kirill Despodov dhe përfundoi e dyta në Grupin C4 me 9 pikë, dy më shumë se Maqedonia e Veriut.

Kombëtarja bullgare e futbollit mundi Maqedoninë e Veriut në një ndeshje të Ligës së Kombeve


Më shumë nga rubrika

Ivajllo Ivanov

Xhudisti Ivajllo Ivanov me medaljen e artë për Bullgarinë nga Portugalia

Kapiteni i ekipit kombëtar të xhudos Ivajllo Ivanov fitoi medaljen e artë në kategorinë 90 kg në turneun Grand Prix në Almada (Portugali). Në finale bullgari mposhti me “ipon” fituesin e bronzit të Lojërave të Tokios, Krisztián Tóth/(Hungari) 2:32..

botuar më 23-01-30 2.25.MD

Bullgaria triumfoi në kampionatin botëror të notit në akull

Fituesi legjendar i Kupës së Botës në maratonën e notit për 11 vite radhazi /2001-2011/, kampion bote në not në ujëra të akullta në një pishinë pranë qytetit rus Murmansk në vitin 2019 dhe fitues në not në kushte ngrirjeje pranë ishullit norvegjez..

botuar më 23-01-28 8.05.PD
Petër Gergiovski

Snoubordisti bullgar Petër Gergiovski fitoi medaljen e argjendtë në Itali

Snoubordisti bullgar Petër Gergiovski fitoi një medalje argjendi në Festivalin Evropian Dimëror të Rinisë në Itali. Bullgari përfundoi i dyti në kualifikimet dhe doli në finale. Duke rivalizuar për titullin, Gergiovski ishte 3.40 sekonda më i..

botuar më 23-01-23 5.53.MD