Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në SHBA u prezantuan mundësitë për investime në Bullgari

Agjencia Bullgare e Investimeve organizoi një forum ndërkombëtar biznesi dhe investimesh më 6 dhjetor në qytetin Sunnyvale në të ashtuquajturën Lugina e Silikonit në Kaliforni. Veprimtaria titullohet "Konfirmimi i Bullgarisë si një destinacion i suksesshëm investimi" në kuadër të Programit Operativ të BE-së për "Inovacion dhe Konkurrence" 2014-2020. Ngjarja ka për qëllim sektorët "Outsourcing" dhe "Teknologjitë e Informacionit" dhe është pjesë e një shfaqjeje që përfundon më datën 8 dhjetor në Portland, Oregon.

Lektori kryesor është Ryan Fisher - ish nënkryetar i Bankës së Amerikës, i cili aktualisht punon në Bullgari si drejtor ekzekutiv i Hill City Global Sofia. Ai do të njohë publikun me mjedisin bullgar të biznesit dhe startup-it. 

Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Rumen Radev: Rasti me Hristijan Pendikov është një krim urrejtjeje

Është jashtëzakonisht e rëndësishme që autoritetet e Maqedonisë së Veriut këtë herë të deklarojnë qartë se rasti me Hristijan Pendikov nuk është një skandal i brendshëm, por një krim urrejtjeje për shkak të një politike dhjetëvjeçare të rrënjosjes..

botuar më 23-01-27 7.10.MD
Gëllëb Donev dhe Dimitër Kovaçevski

Sofja dhe Shkupi me aksione të përbashkëta kundër incidenteve gjatë shënimit të përvjetorit të revolucionarit bullgar Goce Dellçev

Në një bisedë telefonike kryeministri në detyrë  Gëllëb Donev diskutoi me kolegun e tij maqedonas Dimitër Kovaçevski për nevojën e festimit paqësor dhe pa probleme të 151 vjetorit të lindjes së revolucionarit bullgar Goce Dellçev më 4 shkurt...

botuar më 23-01-27 6.14.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat do të jenë pothuajse pa ndryshim. Ato minimale do të jenë nga minus 3° deri në 2°, në Sofje - 2°, maksimumi do të jetë nga 0 deri në 5°, në kryeqytet - 2°. Në veri të Bullgarisë do të bjerë borë, në verilindje sasitë do të..

botuar më 23-01-27 6.05.MD