Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për shkak të mungesës së energjisë elektrike, Ukraina pezullon operacionet e planifikuara

Foto: EPA/BGNES

SHBA as nuk i inkurajoi, as ndihmoi ukrainasit për të kryer sulme në territorin e Rusisë, tha Sekretari i Shtetit Anthony Blinken pas sulmeve kundër aeroporteve strategjike ruse. Ai ripohoi vendosmërinë e Uashingtonit për të siguruar që Kievi të ketë pajisjet që i nevojiten për t’u mbrojtur, njoftoi Reuters.

SHBA nuk po e ndalon Ukrainën të zhvillojë potencialin e vet të goditjeve me rreze të gjatë, tha Sekretari i Mbrojtjes i SHBA-së, Lloyd Austin.

Kongresi amerikan ra dakord t’i sigurojë Ukrainës ndihmë shtesë prej të paktën 800 milionë dollarësh në vitin 2023. Kjo u votua përmes ligjit të buxhetit të mbrojtjes që arrin në 858 miliardë dollarë.

Ministria e Shëndetësisë e Ukrainës njoftoi se u kërkoi zyrtarëve të saj rajonalë që të mendojnë pezullimin e përkohshëm të operacioneve të planifikuara derisa situata e furnizimit me energji elektrike të stabilizohet, njoftoi Reuters. Spitalet do të vazhdojnë të ofrojnë kujdes urgjent. Operatori shtetëror i Ukrainës “Ukrenergo” tha se i duheshin disa ditë të tjera për të rifilluar prodhimin e energjisë elektrike në nivelet para sulmeve ruse të 5 dhjetorit.


Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Rumen Radev: Rasti me Hristijan Pendikov është një krim urrejtjeje

Është jashtëzakonisht e rëndësishme që autoritetet e Maqedonisë së Veriut këtë herë të deklarojnë qartë se rasti me Hristijan Pendikov nuk është një skandal i brendshëm, por një krim urrejtjeje për shkak të një politike dhjetëvjeçare të rrënjosjes..

botuar më 23-01-27 7.10.MD
Gëllëb Donev dhe Dimitër Kovaçevski

Sofja dhe Shkupi me aksione të përbashkëta kundër incidenteve gjatë shënimit të përvjetorit të revolucionarit bullgar Goce Dellçev

Në një bisedë telefonike kryeministri në detyrë  Gëllëb Donev diskutoi me kolegun e tij maqedonas Dimitër Kovaçevski për nevojën e festimit paqësor dhe pa probleme të 151 vjetorit të lindjes së revolucionarit bullgar Goce Dellçev më 4 shkurt...

botuar më 23-01-27 6.14.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat do të jenë pothuajse pa ndryshim. Ato minimale do të jenë nga minus 3° deri në 2°, në Sofje - 2°, maksimumi do të jetë nga 0 deri në 5°, në kryeqytet - 2°. Në veri të Bullgarisë do të bjerë borë, në verilindje sasitë do të..

botuar më 23-01-27 6.05.MD