Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po apelojnë një ligj kundër shoqatave bullgare në Maqedoninë e Veriut

Foto: BGNES

Shoqata për Miqësi Maqedono-Bullgare në Shkup paraqiti një ankesë në Gjykatën Kushtetuese të Maqedonisë së Veriut kundër ndryshimeve në Ligjin për Shoqata dhe Fondacione. Ndryshimet ndalojnë themelimin dhe regjistrimin e organizatave me emra të personave të përcaktuar nga ideologjia shtetërore maqedonase si “fashiste” dhe armiqësore. Ndryshimet janë prapavepruese dhe krijojnë pasiguri ligjore dhe kufizojnë të drejtën kushtetuese të qytetarëve për t’u bashkuar,  theksohet në argumentet e kërkuesve.

Shoqatave iu dha një periudhë tre mujore për të rënë dakord me autoritetet për emrat, simbolet, programin, statutet dhe objektivat e tyre. Ndalimet janë të drejtuara drejtpërdrejt ndaj klubeve bullgare në Manastir dhe Ohër, me emrat e Ivan Mihailov dhe Mbreti Boris III.

Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Rumen Radev: Rasti me Hristijan Pendikov është një krim urrejtjeje

Është jashtëzakonisht e rëndësishme që autoritetet e Maqedonisë së Veriut këtë herë të deklarojnë qartë se rasti me Hristijan Pendikov nuk është një skandal i brendshëm, por një krim urrejtjeje për shkak të një politike dhjetëvjeçare të rrënjosjes..

botuar më 23-01-27 7.10.MD
Gëllëb Donev dhe Dimitër Kovaçevski

Sofja dhe Shkupi me aksione të përbashkëta kundër incidenteve gjatë shënimit të përvjetorit të revolucionarit bullgar Goce Dellçev

Në një bisedë telefonike kryeministri në detyrë  Gëllëb Donev diskutoi me kolegun e tij maqedonas Dimitër Kovaçevski për nevojën e festimit paqësor dhe pa probleme të 151 vjetorit të lindjes së revolucionarit bullgar Goce Dellçev më 4 shkurt...

botuar më 23-01-27 6.14.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat do të jenë pothuajse pa ndryshim. Ato minimale do të jenë nga minus 3° deri në 2°, në Sofje - 2°, maksimumi do të jetë nga 0 deri në 5°, në kryeqytet - 2°. Në veri të Bullgarisë do të bjerë borë, në verilindje sasitë do të..

botuar më 23-01-27 6.05.MD