Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Lidhin pagën minimale me pagën mesatare

Foto: arkiv

Shumica në parlament pranoi në lexim të parë që paga minimale të jetë jo më pak se 50 për qind e pagës mesatare bruto për vendin për periudhën 12 mujore para përcaktimit. Aktualisht, kjo do të thotë një shumë minimale prej 850 leva (425 euro).

Ndryshimet në Kodin e Punës të propozuara nga “BSP për Bullgarinë” morën mbështetjen e 175 deputetëve, me tre abstenime. Vendimi përfundimtar duhet të merret brenda shtatë ditëve.

Sipas propozuesve, qëllimi i projektligjit është të lidhë sa më shpejt shumën e pagës minimale me vlerat referuese sipas direktivës së PE dhe Këshillit për Pagat Minimale në BE në kushtet e inflacionit të lartë, të ardhura të ulëta dhe kostot e jetesës në rritje të vazhdueshme.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 2 shkurtin 2023

Vranësirat do të rriten dhe trashen nga perëndimi rreth dhe pas mesditës së të enjtes . Do të fryjë erë mesatare deri e fortë nga drejtimi perëndimor-veriperëndimor. Temperaturat e ditës do të rriten pak më shumë dhe do të lëvizin ndërmjet 7° dhe 12°,..

botuar më 23-02-01 6.45.MD

Qeveria miratoi një derogim për eksportin e produkteve të naftës bruto ruse në Ukrainë

Qeveria teknike mori një vendim me të cilin miraton ofrimin e mundësisë për Bullgarinë për të zbatuar derogimin e veçantë nga Rregullorja e Këshillit (BE) për masat kufizuese në funksion të veprimeve të Rusisë që destabilizojnë situatën në Ukrainë...

botuar më 23-02-01 6.13.MD
Memoriali i Holodomit në Kijev

Deputetët e shpallën Holodomorin në Ukrainë gjenocid

Me 134 vota “pro”, 26 “kundër” dhe asnjë abstenim, Kuvendi Popullor e shpalli Holodomorin - Urinë e Madhe në Ukrainë në vitet 1932-1933 si gjenocid dhe dënoi kategorikisht krerët e saj. Sipas vendimit, çdo e shtunë e fundit e nëntorit do të shënohet si..

botuar më 23-02-01 5.14.MD