Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një investim francez në prodhimin e cilindrave hap 100 vende pune në Kërxhali

Foto: mi.government.bg

Një investim i ri francez me vlerë 15 milionë leva u përurua me një ceremoni në qytetin Kërxhali (Bullgari Jugore). Ky është zgjerimi i tretë radhazi i fabrikës së kompanisë Serta Bulgaria. Investimi do të hapë 100 vende të reja pune.

"Ky bashkëpunim është një nga shembujt e shumtë pozitivë në marrëdhëniet ekonomike francezo-bullgare. Në dy dekada, kjo ndërmarrje është bërë e dyta më e madhe në sektor dhe sot ofron punësim për 700 persona", tha ministri i ekonomisë dhe industrisë, Nikolla Stojanov, i cili mori pjesë në ngjarje.

"Me njohuritë dhe aftësitë bullgare këtu krijohet prodhimi, i cili eksportohet në shumë vende të Bashkimit Evropian, si dhe në SHBA, Brazil, Argjentinë dhe Kinë", shtoi ministri.

Më shumë nga rubrika

Petër Ganev

Një deficit buxhetor prej 3% për vitin 2023 është i arritshëm

Deficiti buxhetor prej 3% është i arritshëm, tha për BNR Petër Ganev - studiues në Institutin për Ekonominë e Tregut. “Ne nuk kemi bomba në buxhet që janë të pakapërcyeshme. Me një qëndrim të rreptë të ministrit të financave, kjo mund të bëhet. Ka..

botuar më 23-07-25 11.58.PD
Llukoill Neftohim Burgas

"Llukoill” deklaroi se do të kërkojë të drejtat e tij në gjykatë

“Llukoill Neftohim Burgas” njoftoi se do t’i drejtohet gjykatës për të mbrojtur reputacionin afarist. Qëndrimi është në përgjigje të asaj që tha bashkëkryetari i PP-së Kirill Petkov se do të paraqitet propozimi “për të rikthyer kontrollin e portit..

botuar më 23-07-20 4.25.MD

BBR dhe EIB nënshkruan një marrëveshje për të mbështetur kompanitë e vogla

Banka Bullgare për Zhvillim (BBR) nënshkroi një marrëveshje për 175 milionë euro me Bankën Evropiane të Investimeve (EIB). Në kuadër të programit InvestEU u lidh gjithashtu një kontratë garancie midis Bankës së Zhvillimit dhe Fondit Evropian të..

botuar më 23-07-20 3.38.MD