Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një forumi i kushtohet roli i avokatëve në shpëtimin e hebrenjve bullgarë

Ilijana Jotova
Foto: BGNES

Nuk dihet mjaftueshëm për shembullin e ndritshëm të Bullgarisë, që shpëtoi hebrenjtë e saj, tha nënpresidentja Ilijana Jotova para Konferencës Ndërkombëtare “Roli i avokatëve në shpëtimin e hebrenjve bullgarë”, që po mbahet në Sofje.

Popullsia e hebrenjve bullgare është e vetmja që pas Holokaustit ishte më e madhe se më parë, shtoi Jotova dhe saktësoi se këto janë fjalët e një hebreje bullgare të mbijetuar. Në to është njohja e shpëtimit dhe këto fjalë duhet të tingëllojnë më fort se fjalët e mohimit, theksoi nënpresidenti. 80 vjet më parë, Bullgaria arriti të shpëtojë 48 000 hebrenj. Ky akt i paprecedentë regjistroi disa nga faqet më të ndritshme të historisë jo vetëm bullgare por edhe botërore, tha Jotova.

Shpëtimi i hebrenjve bullgarë gjatë Luftës së Dytë Botërore tregon rëndësinë e jashtëzakonshme të mobilizimit civil. Ai shërben gjithashtu si një frymëzim për përpjekjet e sotme për të luftuar manifestimet moderne të antisemitizmit, tha në forum ministri i jashtëm Nikollaj Millkov.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Specialistë të gjuhës bullgare nga tre kontinente shkëmbejnë përvojë dhe fitojnë njohuri në një seminar në Veliko Tërnovo

Specialistë të gjuhës bullgare nga 32 vende nga tre kontinente marrin pjesë në seminarin trejavor për gjuhën dhe kulturën bullgare, i cili filloi sot në Universitetin e qytetit Veliko Tërnovo. Sipas korrespondentit të BNR-së në kryeqytetin e vjetër,..

botuar më 24-07-15 5.14.MD

Arkitekti Rumen Xhagarov restauroi një shtëpi të vjetër dhe u kthye në fshat si një protestë kundër krizës demografike

Në Bullgari ka 5257 vendbanime, sipas regjistrit të Institutit Kombëtar të Statistikave nga viti 2021. Prej tyre, afro 5000 janë vendbanime të vogla, por sipas statistikave, çdo vit “vdes” nga një fshat bullgar sepse prej tij është larguar edhe banori i..

botuar më 24-07-15 7.30.PD

"Topllo Fest" 2024 - fluturojmë "Lartë në qiell" me qifta, muzikë dhe shumë argëtim!

Hapësira për art, kulturë dhe dialog "Topllocentralla" në Sofje po përgatitet për një mbyllje spektakolare të sezonit të saj të pestë me edicionin e pestë të festivalit emblematik "Topllo Fest". Nën moton "Lartë në qiell", qiftet shumëngjyrëshe..

botuar më 24-07-13 8.40.PD