Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Sofia Film Fest” me një përkulje ndaj natyrës

Foto: ndk.bg

Edicioni i njëzet e shtatë i “Sofia Film Fest” do të hapet sonte në Sofje me dokumentarin gjerman “Zoti i pyjeve”. Regjisori i filmit, Volker Shljondorf, fitues i çmimeve “Oscar” dhe “Palma e Flroinjtë”, do të pritet në një tapet të gjelbër dhe jo të kuq, pasi këtë vit festivali ndjek idenë e gjelbër të mbrojtjes së mjedisit. Ai do të mbjellë edhe pemën e parë në pyllin “Sofia Film Fest”. E ftuar speciale në festival do të jetë aktorja amerikane Xheralldin Çaplin, e cila do të shpërblehet me Çmimin Sofja të Komunës së Sofjes. Të njëjtin çmim me rastin e 80-vjetorit të tij do ta marrë edhe operatori, regjisor dhe skenarist bullgar Radosllav Spasov.


Më shumë nga rubrika

Foto: Muzeu Historik Rajonal në Sofje

"Ah, ky cirk!" – një ekspozitë kujton kohët e arta të cirkut bullgar

Ekspozita paraqet foto arkivore, skulptura, figura të vogla, skica dhe fotografi nga epoka e artë e artit bullgar të cirkut. Në qendër është një model i ndërtesës emblematike të Cirkut Shtetëror të Sofjes, të cilën brezat e bullgarëve nuk e mbajnë..

botuar më 23-09-17 10.20.PD

Nesebër mbetet trashëgimi kulturore botërore nën egjidën e UNESCO-së

Nesebër mbetet në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-së, njoftoi Ministria e Kulturës. Vendimi u mor në seancën e 45-të të zgjeruar të Organizatës Botërore të mbajtur në Riad. Në krye të delegacionit bullgar, ministri i kulturës Krëstju Krëstev..

botuar më 23-09-15 11.40.PD
Zllatju Bojaxhiev

“Mesazhet” shënojnë 120 vjet nga lindja e piktorit bullgar Zllatju Bojaxhiev

Ekspozita e madhe “Mesazhe” me rastin e 120 vjetorit të lindjes së piktorit të madh bullgar Zllatju Bojaxhiev /1903 - 1976/ hapet sot në Galerinë Kombëtare të Arteve Figurative. Veprat e përzgjedhura gjurmojnë drejtimet kryesore stilistike dhe tematike..

botuar më 23-09-14 7.05.PD