Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i mbrojtjes: Nuk do të dërgojmë kontingjent ushtarak në Ukrainë

Foto: Zdravka Masljankova

“Bullgaria nuk do të dërgojë një kontigjent ushtarak në Ukrainë. Asnjë ushtar bullgar nuk do të shkelë atje derisa qeveria e përkohshme të jetë në pushtet.” Këtë e deklaroi në Universitetin Ushtarak Kombëtar në Veliko Tërnovo ushtruesi i detyrës së ministrit të mbrojtjes Dimitër Stojanov. Ai siguroi se nuk po vazhdon asnjë proces mobilizimi, po bëhen verifikimet vjetore, të cilat mbahen çdo vit në rrethet ushtarake. Stojanov tha gjithashtu se Bullgaria do të ketë një oficer shtabi në Bruksel, oficerë shtabi në Poloni dhe deri në 50 personel ushtarak, nëse do të jetë e nevojshme për të marrë pjesë në misionin stërvitor evropian në Poloni dhe gjithashtu në Gjermani.

Më shumë nga rubrika

Mbështetësit e partisë “Vëzrazhdane” kërkuan dorëheqjen e qeverisë

Mbështetësit e partisë “Vëzrazhdane” protestuan përpara ndërtesës së Kuvendit dhe të Këshillit të Ministrave për të kërkuar dorëheqjen e qeverisë. Protesta u shpall kombëtare dhe njerëzit filluan të mblidhen pak para orës 12 të mesditës. Ata..

botuar më 23-09-21 4.26.MD
Foto: Shoqata e Prodhuesve Bujqësorë

Shoqata e Prodhuesve Bujqësorë është e pakënaqur me memorandumin

Shoqata e Prodhuesve Bujqësorë në Bullgari doli me qëndrimin se memorandumi i nënshkruar me qeverinë nuk e plotëson krejtësisht kërkesën e fermerëve protestues për mbrojtjen e prodhimit bujqësor bullgar. U nënshkrua memorandumi mes qeverisë..

botuar më 23-09-21 3.41.MD

U miratuan ndryshimet në ligin kundër larjes së parave sipas kërkesave evropiane

Më në fund deputetët miratuan ndryshimet në Ligjin për Masat Kundër Pastrimit të Parave. Me to futet një direktivë evropiane, qëllimi i së cilës është parandalimi i fondeve të përfituara nga veprimtari kriminale, përfshirë edhe të tilla për..

botuar më 23-09-21 1.59.MD