Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 31 marsin 2023

Moti do të ngrohet

Foto: BTA

Vranësirat do të rriten gjatë natës në të gjithë vendin dhe reshje të shkurtra shiu do të bien vende-vende në Bullgarinë Perëndimore. Edhe ditën e premte ngrohja do të vazhdojë dhe temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 17° dhe 22°, në Sofje rreth 18°.

zonat malore vranësitë do të jenë të konsiderueshme. Temperatura maksimale në një lartësi prej 1200 m do të jetë rreth 11°, në 2000 m - rreth 3°.

Mbi Detin e Zi, gjatë pjesës më të madhe të ditës do të ketë vranësira të konsiderueshme dhe vende-vende me reshje shiu afatshkurtër. Temperaturat maksimale të ajrit do të jenë 10°- 14°, kurse uji i detit 7°- 8°.

Jashtë vendit

Në Londër temperatura maksimale do të jetë 13 gradë, në Paris dhe Stamboll – 14, në Madrid – 22, në Berlin – 15, në Vjenë dhe Bukuresht – 18, në Romë – 19, në Beograd – 22, në Athinë – 20.

Në Nju Jork dhe Jerusalem, temperatura maksimale do të arrijë 13 gradë, në Montreal - 3, në Vankuver - 9, në Çikago - 19, në Los Anxheles - 18, në Buenos Aires - 22, në Rio de Zhaneiro - 32, në Dubai. - 29, Teheran – 23.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të premten temperaturat minimale do të jenë nga 9 deri në 14°, në Sofje – 10°. Gjatë ditës në vend do të ketë vranësira të shpërndara, më të theksuara në juglindje. Vende-vende do të ketë reshje të dobëta. Temperaturat maksimale do të jenë nga 24..

botuar më 23-09-28 6.06.MD

Parlamenti del me pushime për shkak të zgjedhjeve

Deputetët vendosën të dalin me pushime njëmujore dhe seancat e fundit plenare të zhvillohen më 5 dhe 6 tetor. Ata do të kthehen në parlament më 8 nëntor, pasi të përfundojnë edhe balotazhet e zgjedhjeve lokale (zgjedhjet do të mbahen më 29 tetor, kurse..

botuar më 23-09-28 5.53.MD

Pranimi i Bullgarisë në Shengen do të jetë një sinjal i unitetit në BE

Ministri i punëve të brendshme Kalin Stojanov në kuadër të pjesëmarrjes në Këshillin “Drejtësia dhe Punët e Brendshme”, u takua me ministrin federal të punëve të brendshme të Austrisë Gerhard Karner. Theksi në bisedimet e tyre ishte arritja e një..

botuar më 23-09-28 4.35.MD